Ktorú vakcínu preferujú voliči jednotlivých strán? Tu sú výsledky prieskumu

Zmeny pri preukazovaní sa o negativite či prekonaní covidu
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Voliči OĽaNO, SaS aj Za ľudí uprednostňujú Pfizer. Voliči kollárovcov dôverujú viac Sputniku.

Agentúra Focus pre reláciu Na telo pripravila prieskum o tom, akú dôveru verejnosti požívajú jednotlivé vakcíny proti novému koronavírusu.

Z prieskumu najlepšie vyšla americko-nemecká vakcína Pfizer/BioNTech, ktorá je prijateľná pre 55 percent opýtaných, naopak nedôveruje jej cez 35 percent respondentov. Tesne za ňou sa umiestnil spomínaný Sputnik V. Ruskej vakcíne dôveruje 53 percent ľudí, nedôvera je podobná ako pri Pfizere.

Väčšiu dôveru ako nedôveru požíva ešte americká Moderna. Švédsko-britskej vakcíne AstraZeneca, s ktorou majú problém viaceré európske štáty a u nás ňou zaočkovali väčšinu učiteľov, dôveruje cez 42 percent opýtaných, no nedôveruje takmer 47 percent.

Pozreli sme sa aj na to, ako jednotlivým vakcínam dôverujú voliči parlamentných a neparlamentných politických strán.

Najväčšiu dôveru majú voliči OĽaNO

Voliči OĽaNO najviac dôverujú vakcíne Pfizer. Zaočkovať ňou by sa dalo 78,2 percenta opýtaných. Veľká časť voličov Obyčajných dôveruje aj ruskej neregistrovanej vakcíne Sputnik. Je ich až 64,8 percenta. Americkej Moderne dôveruje 68,9 percenta opýtaných voličov OĽaNO a AstraZenece vyjadrilo podporu 64 percenta z nich. Voliči OĽaNO spomedzi všetkých voličov vyjadrujú najväčšiu podporu vakcínam.

Najvyššiu dôveru voči Pfizeru vyjadrili voliči strany Za ľudí. Z nich jej dôveruje až 86,3 percenta opýtaných. Ruskému Sputniku však dôveruje len 46,3 percenta z nich. AstraZenece dôveruje vyše 60 percent opýtaných, čo je menej ako tých, čo dôverujú americkej Moderne (71,1 percenta).

Čísla z prieskumu kopírujú postoj premiéra Igora Matoviča a predsedníčky Za ľudí Veroniky Remišovej. Tá vetovala nákup Sputnika, ktorý pretláčal Matovič aj s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím. Remišová argumentovala, že Sputnik by sme mali nakúpiť a podávať ľuďom až vtedy, ak prejde riadnym registračným procesom ako ostatné vakcíny.

Vláda nakoniec Sputnik kúpila a dnes máme v skladoch 200-tisíc dávok. Krátko po dovoze Sputnika na Slovensko vypukla koaličná kríza, ktorej predchádzal odchod poslanca Za ľudí Tomáša Valáška. Remišová aj Richard Sulík požadujú rekonštrukciu vlády, vrátane výmeny premiéra. Ako uviedol Sulík, dôvodom tejto požiadavky nie je len nákup Sputnika bez vedomia koaličných partnerov, ale aj Matovičovo správanie sa a zlé zvládanie epidémie.

Sputniku viac dôverujú voliči kotlebovcov, Smeru, Hlasu a Sme rodina

Vysokú dôveru voči Pfizeru majú aj voliči SaS (76%), Progresívneho Slovenska (74,8%) a KDH (70,3%).

Čo sa týka strany Smer, ani jednotliví predstavitelia nemajú spoločný postoj k vakcinácii. Hoci podpredseda parlamentu Juraj Blanár niekoľkokrát zopakoval, že v strane sa riadia odborníkmi a vakcinácia je jediný spôsobom, ako sa dostať z pandémie, predseda Smeru Robert Fico očkovanie odmieta. Tvrdí, že na očkovaní zarábajú farmaceutické firmy.

Voliči Smeru najviac dôverujú ruskej vakcíne Sputnik (58,7%), Pfizeru 43,9 percenta a americkej Moderne len 36,5 percenta.

Ešte menšiu dôveru prejavujú vakcínam voliči ĽS NS. Pfizeru dôveruje len 23 percent opýtaných. Sputniku dôveruje 45,6 percenta opýtaných.

Aj voliči Hlasu dôverujú viac Sputniku ako Pfizeru. Sputnik považuje za dôveryhodný 66,4 percenta voličov Hlasu a Pfizer 56,7 percenta.

Voliči Sme rodina sú jedinými voličmi vládnej koalície, ktorí Sputnik uprednostňujú pred Pfizerom aj Modernou. Pfizeru dôveruje 50 percent z nich, Sputniku 59,8 percenta a Moderne 40,3 percenta.


,


BRATISLAVA/kk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti