Juhoafrická mutácia: Na Orave ju potvrdili mužovi a žene, ktorí v zahraničí neboli

Herpes vírus koní ohrozuje aj Slovensko
Zdroj: TV Markíza,

Tento variant je infekčnejší a panujú obavy, že môže unikať imunitnému systému.

Prvé prípady juhoafrickej mutácie sa potvrdili vďaka takzvanému sekvenovaniu. Je to proces skúmania DNA vírusu. Vedci si prezrú odobratú sekvenciu covidu-19 a hľadajú odchýlky od pôvodného vírusu. Vďaka nim zistia, o ktorú mutáciu ide.

„Mutácie, ku ktorým prichádza viac-menej úplne náhodne, tak niektoré z nich, ak majú nejakú výhodu selekčnú, tak sa okamžite presadia. To sekvenovanie už bolo výsledkom snáh o zavedenie rutinného sekvenovania,“ upresňuje virológ Boris Klempa.

Po novom sa bude každý týždeň sekvenovať 500 vzoriek vírusu. Preverovať sa bude aj vzorka každého pozitívneho pacienta, ktorý sa vrátil z rizikovej krajiny. Aj keď sa ešte nedá hovoriť o komunitnom šírení, na Orave sa juhoafrická mutácia potvrdila mužovi a žene, ktorí v zahraničí neboli.

„Juhoafrickej mutácie sa bojím. Pretože jej základnou vlastnosťou je že uniká imunitnému systému napríklad u ľudí, ktorí už COVID-19 prekonali. Čo môže spôsobiť, že ak sa bude šíriť Slovenskom nekontrolovane, tak sa číslo hospitalizovaných v nemocniciach môže ešte navýšiť,“ vysvetlil chemik Pavol Čekan, z CEO MultiplexDX.

Sedem Slovákov s potvrdenou juhoafrickou mutáciou je v prísnej izolácii. „V prípade potvrdenej juhoafrickej mutácie od pozitívnych osôb boli veľmi rýchlo a dôsledne dohľadané úzke kontakty, ktorým bola nariadená domáca izolácia,“ priblížila Dáša Račková, hovorkyňa ÚVZ SR.

Ako sme na tom s inými mutáciami a aký úspech sa podaril vedcom, sa dozviete z reportáže Martina Prôčka.


Celé Televízne noviny sledujte na markizaplus.sk

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Mutácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.