Bitka o vakcíny pokračovala, za skolabovaním objednávacieho systému nebol útok

1603_Sputany_motyl_16_03_P30_dnes_20_30__12___VOYO.mp4
Zdroj: TVNOVINY.sk

Podľa NCZI to bol problém dátového pripojenia vládneho cloudu.

Ďalšie fiasko. Ak ste sa v pondelok večer (8.3.) snažili prihlásiť na očkovanie svojich rodičov, starých rodičov alebo známeho dôchodcu, ktorý pre vyšší vek nie je technicky zdatný, museli ste mať pevné nervy. Ak sa vám to podarilo, pokojne môžete hovoriť o šťastí.


Stránka Národného centra zdravotníckych informácií včera zažívala poriadny nápor. Nebudeme ďaleko, keď povieme, že snáď bola aj najnavštevovanejšou a stála by na čele rebríčka. Ľudia celý deň s napätím čakali, kedy sa na stránke objavia nové termíny na vakcínu Pfizer. Už po 19.00 h bolo vidieť, že stránka má problémy. Museli ste dlho čakať, kým sa načíta.

V momente, keď sa stránka načítala a ľudia zbadali, že sa jednotlivé kraje zaplnili voľnými termínmi, sa opäť začal boj o vakcíny. Miesta sa míňali ako teplé rožky.

Skúsili sme si to na vlastnej koži. Na vakcínu sme sa snažili objednať 73-ročného dôchodcu, ktorý má trvalé bydlisko v Bratislave. Keď sa nám konečne stránka načítala, v Bratislavskom kraji bolo voľných už iba 13 termínov. Kým sme vypísali potrebné kolónky, ešte to vyzeralo, že máme vyhraté. Stále nám ukazovalo pár voľných miest na termíny 15. a 16. 3. Bol to však omyl. Na konci celej "operácie", pri ktorej si bez hanby dovolíme povedať, že sme sa zapotili, sme sa dozvedeli, že termín nám vyfúkol niekto iný a operácia zlyhala.

Prezidentka: Spôsob registrácie na očkovanie je nedôstojný

Ešte stále sme sa však nevzdávali. Vyskúšali sme dôchodcu objednať na očkovanie do Trnavy. Tam ešte v tom momente ukazovalo dostatok miest, tak sme dúfali, že tentokrát sa nám to úspešne podarí. Ale stránka mala od večera zjavne problémy, nedalo sa ju korektne načítať, nepretržite padala. A toto sa zopakovalo niekoľkokrát. Dôchodcu sa nám bohužiaľ na očkovanie prihlásiť nepodarilo.

Stránka vraj čelila útoku

Objednávkový systém čelil od 19.45 h takmer hodinu pravdepodobne DDOS útoku, informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií na sociálnej sieti. 

„Ten spôsobil, že linka vládneho cloudu, kde sú všetky zdravotnícke dáta, vykazovala vysokú chybovosť a dáta, ktoré používatelia zadávali neboli prenášane korektne. Spomalenie systému teda nebolo na strane Národného centra zdravotníckych informácií," dodáva NCZI.

Objednávkový systém na očkovanie čelil dnes od 19:45 takmer hodinu pravdepodobne DDOS útoku. Ten spôsobil, že linka...

Uverejnil používateľ Národné centrum zdravotníckych informácií Pondelok 8. marca 2021

Zdroj: Facebook/Národné centrum zdravotníckych infomácií

NCZI však v utorok (9. 3.) popoludní zverejnilo možné dôvody skolabovania systému. Za spomalením objednávkového systému zrejme nestojí DDOS útok. Jedným z potvrdených dôvodov pondelkového výpadku a priebežného spomaľovania objednávkového systému bol problém dátového pripojenia vládneho cloudu, ktoré vykazovalo až 44-percentnú chybovosť.

„Problém na strane vládneho cloudu je už vyriešený, no prichádza k spomaleniu aplikácie Moje ezdravie, prostredníctvom ktorej sa občania objednávajú na antigénové či PCR testovanie a na očkovanie, nakoľko svoje dopyty zintenzívnili aplikácie monitorujúce voľné kapacity testovania alebo očkovania," vysvetlila Veronika Bauch, hovorkyňa NCZI.

Možným dôvodom takéhoto stavu, ktorý sa po objavení problému uvádzal ako prvý, mohol byť aj potenciálny DDOS útok, teda posielanie veľkého množstva požiadaviek na systém, čo spôsobí jeho zahltenie. Túto možnosť NCZI analyzuje.

„Priebežná analýza zatiaľ nepotvrdila túto možnosť. Jedným z faktorov veľkého množstva požiadaviek, ktoré sa javili ako útok, je pribúdajúci počet dobrovoľníckych portálov, ktoré nesystematicky volajú API rozhranie s voľnými termínmi," poukázala Bauch.

Príčina spomalenia systému nie je tak podľa hovorkyne na strane NCZI a v žiadnom prípade nešlo o účelové zablokovanie systému. „NCZI zároveň ubezpečuje verejnosť, že neprišlo k úniku osobných údajov či k ich ohrozeniu," doplnila Bauch.

Jedným z pripravovaných riešení je spustenie novej aplikácie na manažment očkovania, ktorú pripravuje NCZI spoločne s Ministerstvom zdravotníctva SR. Dostupná by mala byť začiatkom budúceho týždňa.


BRATISLAVA/kacs, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.