Česi pritvrdili. Prísnejšia karanténa pre ľudí, ktorí sa nakazili juhoafrickým variantom

2112_Salt_21_12_P30_Po_20_15__15.mp4
Zdroj: TASR/AP

Odborníci hovoria, že juhoafrický variant je zrejme ešte nákazlivejší ako britský.

Odlišné karanténne pravidlá budú v Česku platiť pre osoby, ktoré sa nakazili juhoafrickým variantom koronavírusu alebo naň majú podozrenie. Po ukončení izolácie sa totiž budú musieť podrobiť ďalšiemu PCR testu. Ten sa doteraz nevyžadoval, ak infikovaní po 14 dňoch nemali žiadne príznaky choroby. Zmeny oznámil v pondelok po rokovaní českej vlády minister zdravotníctva Jan Blatný, informoval portál Novinky.cz.

Blatný zdôraznil, že juhoafrický variant vírusu sa v ČR nešíri, keďže dosiaľ sa podarilo dohľadať všetky kontakty osôb nakazených týmto variantom. Niekoľko prípadov sa koncom februára objavilo v materskej škôlke v Brne; celkovo v tomto českom meste evidujú sedem potvrdených prípadov.

„Na území ČR existuje výskyt juhoafrickej mutácie. Dochádza tak k zmene. Po novom budú tak osoby s prítomnosťou alebo podozrením na túto mutáciu na ukončenie izolácie mať PCR test, ktorý musí byť spravený nie skôr ako po 14 dňoch," uviedol minister.

Juhoafrický variant je zrejme ešte nákazlivejší ako britský. Ako pre denník Právo uviedol neurovedec a molekulárny biológ Omar Šerý, zatiaľ čo britský variant oproti pôvodnému vírusu útočí s dvojnásobnou silou, v prípade juhoafrického variantu hrozí až päťnásobne vyššia miera nákazy, ako aj horší priebeh ochorenia.

Blatný varoval, že britský variant, ktorý tvorí viac než 50 percent z nakazených a v niekoľkých krajoch dokonca 80 percent, sa šíri i naďalej.

Česko zaznamenalo 10 466 nových prípadov

V Česku za pondelok zaznamenali 10 466 nových prípadov koronavírusu SARS-CoV-2, informoval v utorok server Novinky.cz s odvolaním sa na české ministerstvo zdravotníctva.

Tento počet je o 1855 nižší v porovnaní s pondelkom 1. marca, keď ČR hlásila 12 321 infikovaných.

Index rizika českého protiepidemického systému (PES) je na úrovni 73 bodov. Reprodukčné číslo vírusu (R0) kleslo pod hodnotu jedna (0,97), čo znamená, že epidémia sa spomaľuje. Toto číslo udáva, koľko ďalších osôb nakazí jeden infikovaný.

V ČR podľa ministerstva zdravotníctva od začiatku pandémie potvrdili 1 335 815 prípadov koronavírusu a 22 147 úmrtí v spojitosti s ochorením COVID-19. V krajine je v súčasnosti 163 034 aktívnych prípadov, z čoho 8478 osôb je hospitalizovaných.

PRAHA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.