Onkologické vyšetrenie tesne po očkovaní sa neodporúča. Vedľajšie účinky môžu byť mätúce

Časť vedľajších účinkov po očkovaní totiž môže pripomínať počiatočnú fázu rakoviny, aj keď medzi nimi nie je žiadna súvislosť.

Americkí lekári varujú pred vyšetrením u onkológov príliš skoro po očkovaní proti COVID-19. Mamograf aj niektoré ďalšie druhy vyšetrení totiž môžu vyvolať planý poplach. Informujú o tom v odbornom časopise.

Časť vedľajších účinkov po očkovaní totiž môže pripomínať počiatočnú fázu rakoviny, aj keď medzi nimi nie je žiadna súvislosť.

Pokiaľ idete na mamograf alebo na inú kontrolu pre rakovinu, určite podľa odporúčania amerických onkológov a rádiológov informujte svojho lekára o tom, či ste nedávno boli očkovaní proti covidu.

Stáva sa totiž, že občas po očkovaní opuchnú lymfatické uzliny, najmä tie v pod pažou. Je to normálna reakcia imunitného systému organizmu, pokiaľ sa však toto zväčšenie objaví na mamografe alebo inej snímke, môže vyvolať zbytočné podozrenie na rakovinu.

Lymfatické uzliny sú súčasťou imunitného systému, kde sa zhromažďujú biele krvinky bojujúce proti infekcii.

Obvykle sú príliš malé na to, aby ich bolo možné cítiť. Môžu však opúchať počas rôznych ochorení, ale aj po rôznych typoch očkovaní.

Ľudia by si preto mali naplánovať nadchádzajúci screening alebo iné vyšetrenie súvisiace s rakovinou ideálne ešte pred očkovaním, pokiaľ to je možné.

Osoby s aktívnym nádorovým ochorením, ktoré je na jednej strane tela, by si mali vybrať očkovanie na opačnej strane tela, aby to pri prípadných iných problémoch lekárov a prístroje nemiatlo.

Kľúčové pritom je, aby ľudia pre očkovanie neodkladali žiadne naliehavé prehliadky. Nateraz však nie je jasné stanovisko k neakútnemu skenovaniu.

Odporúčanie znie, že sa má zvážiť naplánovanie čisto rutinných vyšetrení na dobu šesť týždňov po očkovaní.

BRATISLAVA/rd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti