Ak všetko pôjde dobre, v apríli otvoria termíny na očkovanie pre ľudí nad 50 rokov

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP

Rozhodnutie, či sa bude u nás očkovať aj Sputnikom V, by malo byť známe do troch týždňov.

Ak prídu na Slovensko počty sľúbených dávok očkovacích látok proti koronavírusu, očkovanie bude plynulejšie. Cez víkend sa už mohli registrovať prví ľudia nad 60 rokov. V apríli by to mohli byť ľudia nad 50 rokov a v máji nad 40 rokov. Ak Sputnik V dostane zelenú, očkovanie spomínaných skupín by sa mohlo o mesiac urýchliť.

V diskusnej relácii Rádia Expres to povedala štátna tajomníčka rezortu zdravotníctva Jana Ježíková s tým, že v marci budeme mať celkom toľko očkovacích látok, ako počet dovezených od decembra do februára.

Podľa jej slov rozhodnutie o tom, či je ruská vakcína Sputnik V účinná a neškodná by mohlo byť známe do troch týždňov. Odôvodnila to aj tým, že testy sú náročné a na niektoré laboratórne výsledky sa čaká až dva týždne.

Zdroj: TV Markíza

„Jedna vec bol nákup, druhá pozitívne stanovisko ŠÚKL a EMA. Máme všetko dobre rozbehnuté aj so SAV, ktorá bude pomáhať od stredy (10. 3.) pri testovaní šarší Sputnika V. Ľudia zo ŠUKL kooperujú a mohli by ísť v dohľadnom čase na kontrolu výroby vakcíny priamo do Ruska," konštatovala.

Ježíková sa ospravedlnila ľudom, ktorí sa nemohli v pondelok (8. 3.) prihlásiť do systému na očkovanie. Jedným z dôvodov bol aj hackerský útok DDOS na stránku, ktorý vytvoril množstvo fiktívnych prihlasujúcich sa na očkovanie a systém skolaboval.

Potvrdila, že v utorok (10. 3.) po 19.00 h otvoria ďalších 20-tisíc termínov na očkovanie pre ľudí nad 70 rokov. „Systém na očkovanie otvárame večer, nakoľko je cez deň preťažený prihlasovaním sa na RT-PCR a antigénové testy. Ak sa niekomu nepodarí prihlásiť, od pondelka (15. 3.) máme naplánovaných ďalších140-tisíc termínov," .

Vyzvala ľudí, aby sa pred prihlásením na očkovanie poradili s obvodných lekárom. „On najlepšie pozná ich zdravotný stav, diagnózy a vie im poradiť, či sa majú dať zaočkovať," dodala.

Štvrť milióna nových termínov

V najbližších týždňoch ministerstvopripravuje otvorenie viac ako štvrť milióna nových termínov na očkovanie. Po spustení nového registračného formulára by do 7. apríla malo pribudnúť približne 140-tisíc termínov pre seniorov, ktorí sú starší ako 70 rokov, a približne 120-tisíc termínov pre ľudí vo veku 60 až 70 rokov.

Ministerstvo v spolupráci s Národným centrom zdravotníckych informácii spúšťa novú aplikáciu, ktorá má zjednodušiť prihlasovanie sa na očkovanie. Sprístupnená by mala byť najneskôr v pondelok (15. 3.) budúci týždeň.

Nový registračný formulár umožní záujemcom o očkovanie prihlásiť sa aj v čase, keď nebudú k dispozícii voľné termíny na očkovanie. Ich požiadavka sa bude nachádzať v takzvanej čakárni. Po otvorení nových termínov budú ľudia zostupne podľa veku automaticky pozývaní na očkovanie do vakcinačného centra, ktoré si vyberú pri registrácii.

„Záujemcovia o očkovanie už nebudú musieť čakať na otvorenie kapacít na stránke korona.gov.sk, ale systém ich požiadavky spracuje automaticky, na základe stanovených kritérií," zdôraznila hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

Vznikne tzv. čakáreň

Počas troch týždňov od 18. marca do 7. apríla je predbežne naplánovaných približne 140-tisíc nových termínov na očkovanie pre ľudí, ktorí sú starší ako 70 rokov vakcínou Pfizer. Registrácia na tieto termíny sa už uskutoční prostredníctvom čakárne, čiže zaregistrovaní záujemcovia budú pozývaní na konkrétny termín, ktorý bude k dispozícii v nimi zvolenom zariadení.

Počas troch týždňov od 13. marca do 2. apríla je naplánovaná distribúcia až 120.000 dávok vakcíny AstraZeneca pre samosprávne kraje, ktoré organizujú očkovanie vo veľkokapacitných centrách.

„Tieto vakcíny sú určené pre osoby vo veku 60 až 70 rokov. A v tomto prípade platí, že po spustení novej aplikácie s čakárňou sa budú môcť záujemcovia zaregistrovať, a následne budú pozývaní na očkovanie," vysvetlila Eliášová.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme ŠÚKL

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.