V špecializovanom centre je infikovaná väčšina klientov, trinásti koronavírusu už podľahli

Peter Kiss v relácii MARKIZA BACKSTAGE
https://videoarchiv.markiza.sk/video/markiza-backstage/epizoda/47215-markiza-backstage-peter-kiss-dostal-knokaut-od-moderatorky Zdroj: TV Markíza,

Ostatní sú ešte stále v karanténe a kompetentní riešia, ako ďalej s ich očkovaním.

Infekciou COVID-19 sa nakazili takmer všetci klienti zariadenia v Stropkove. Najprv ich bolo 24, no ďalšie kolo testovania a nasledujúce dva týždne odhalili krutú realitu. „Žiaľ, 13 pacienti z celkového počtu 66 nakazených kombinácií primárnej diagnózy a koronavírusu podľahlo,“ upresnil bilanciu Tomáš Kráľ, hovorca špecializovaného zariadenia.

Takmer všetky obete zomreli v nemocnici, v zariadení sa totiž starajú o extrémne zraniteľnú skupinu pacientov. Väčšina z nich má ako sprievodnú diagnózu Alzheimerovu chorobu. „Pacientov bolo pomerne mnoho a mortalita sa pohybovala niekde okolo 70 až 80 percent. Boli to starí pacienti s mnohopočetnými ochoreniami, väčšinou ležiaci, s ťažkou demenciou, takže naozaj ten priebeh a tá prognóza ochorenia bola veľmi, veľmi zlá,“ povedal Marek Pytliak, primár covidového oddelenia vo svidníckej nemocnici.

Ako potvrdil primár, nebyť COVID-u, viacerí seniori by aj napriek svojim ťažkým stavom ešte pár mesiacov boli medzi živými. Napokon však prvotne zomierali pod vplyvom vírusu. „Zomreli so zápalom pľúc, ťažkým zápalom pľúc a, samozrejme, s tými ďalšími ostatnými chorobami, ktoré títo pacienti mali,“ upresnil primár.

Po dvoch týždňoch od prepuknutia nákazy miestni veria, že už aj tak smutná bilancia nebude ešte smutnejšia. Vo svidníckej nemocnici sú totiž ďalší klienti tohto špecializovaného centra.

Koľkí pacienti sú ešte hospitalizovaní a ako budú postupovať pri očkovaní klientov zariadenia, sa dozviete z reportáže Pavla Siváka.


SVIDNÍK/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti