BioNTech môže vyrobiť v roku 2022 až tri miliardy dávok vakcíny

Ruska preplávala Bajkalské jazero popod zamrznutým ľadom
Zdroj: AP Photo/Ronald Zak

Predstavovalo by to 50-percentný nárast výroby oproti dvom miliardám dávok, ktoré spoločnosť plánuje vyrobiť v tomto roku.

Nemecká farmaceutická spoločnosť BioNTech môže v prípade potreby v roku 2022 vyrobiť spoločne s americkou firmou Pfizer až tri miliardy dávok svojej vakcíny proti koronavírusu. V utorok to v rozhovore pre agentúru Bloomberg uviedol generálny riaditeľ spoločnosti BioNTech Ugur Sahin.

Prípadné zvýšenie výrobnej kapacity v budúcom roku však bude podľa Sahina závisieť od dopytu a tiež od toho, či pre zaistenie optimálnej ochrany pred nákazou bude potrebné podávať aj ďalšie dávky vakcíny. Tri miliardy dávok by tak predstavovali 50-percentný nárast výroby oproti dvom miliardám dávok, ktoré spoločnosť plánuje vyrobiť v tomto roku.

Farmaceutické spoločnosti Pfizer a BioNTech koncom februára oznámili, že skúmajú možnosť pridania tretej dávky vakcíny proti koronavírusu, ktorá sa momentálne podáva v dvoch dávkach v rozstupe niekoľkých týždňov. Takisto testujú novú verziu svojej vakcíny, ktorá sa má zamerať na juhoafrický variant vírusu.

Vakcína od konzorcia Pfizer/BioNTech bola prvou, ktorá bola schválená na použitie v EÚ. Neskôr nasledovali vakcíny od spoločností Moderna a AstraZeneca. V USA túto vakcínu schválili na použitie vlani v decembri.

MAINY/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nemecko

Dôležité udalosti