Nádejná správa vedcov. Vyvinuli bezbolestný spôsob, vďaka ktorému sami zistíte, či máte covid

Ilustračná snímka.
Zdroj: Reflex

Výsledky priniesli 98-percentnú presnosť.

Vedci z britskej univerzity v Essexe vytvorili aplikáciu na presnejšiu diagnostiku nakazených novým koronavírusom. Informujú o tom v štúdii, ktorej závery prináša Gazette Standard.

Prístroj dokáže odhaliť infikovaných podľa zvuku ich kašľa. DeepCough, ako znie jeho názov, doteraz skontroloval viac ako osemtisíc vzoriek kašľa.

Tie od apríla minulého roka získavajú v nemocniciach v Španielsku a Mexiku od osôb, ktoré mali ako pozitívny, tak aj negatívny výsledok textu. Výsledky priniesli 98-percentnú presnosť.

Vedci preto veria, že by mohlo ísť o rýchlejší, lacnejší a najmä menej bolestivejší spôsob, než poznáme v súčasnosti prostredníctvom PCR alebo antigénových testov.

V prípade, že by aplikácia dostala zelenú, už čoskoro by ju mohli zaviezť pre operačné systémy iOS a Android. Znamenalo by to, že ľudia by si prípadnú nákazu ochorením COVID-19 vedeli zisťovať sami.

Vedúci výskumu, doktor Javier Andreu-Peréz, hovorí o prístroji v superlatívoch. „Tešia nás sľubné výsledky tohto nového skríningového prístroja, ktorý by sa mohol ukázať ako prelomový medzi nástrojmi v boji proti pandémii. Je menej invazívny ako väčšina iných testov a tiež ponúka rýchly výsledok," povedal.

Prístroj spočíva v používaní metód umelej inteligencie a rozpoznávaní vzoriek zvuku. Výskumníci vďaka tomu vedia rozpoznať symptomatický a asymptomatický kašeľ, ktorý je výsledkom vírusu.

Vedci sa bližšie pozreli aj na samotný kašeľ, ktorý rozlišujú do troch úrovní závažnosti. To by podľa nich mohlo pomôcť pri koordinácii pacientov v nemocniciach.

Pred uvedením do praxe však, ako na záver skonštatovali, musí prísť k viacerým štúdiám, až po nich budú žiadať schválenie.

ESSEX/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme štúdia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.