Kedy sa Slováci budú môcť zaočkovať Sputnikom? Pôvodne to malo byť už o pár dní

Erik Tomáš a Juraj Šeliga v Na telo.
Zdroj: TASR

V súčasnosti len prebiehajú testy na hlodavcoch.

Neregistrovanou ruskou vakcínou Sputnik V sa malo dať zaočkovať už o pár dní. Situácia sa však výrazne zmenila a celý proces sa nateraz presúva až na koniec mesiaca. V súčasnosti totiž ešte len prebiehajú testy na hlodavcoch, ktoré majú odhaliť kvalitu prvej dovezenej šarže.

„V tomto období v spolupráci so ŠUKL budeme realizovať kontrolou šarže a keď bude všetko v poriadku, tak vakcinácia obyvateľov by mohla začať. Avšak nebude to skôr ako za dva týždne," vyhlásil minister zdravotníctva Marek Krajčí ešte 1. marca na letisku v Košiciach, kde privítali spolu s premiérom Igorom Matovičom prvú dodávku vakcín.

Ak by teda všetko išlo podľa plánu, tak očkovací proces by sa mal spustiť už začiatkom budúceho týždňa. Situácia sa v predchádzajúcich dňoch zjavne zmenila. Minister Krajčí už totiž hovorí o konci marca.

„Začiatkom týždňa sa robil test sterility, ktorý trvá dva týždne, takže výsledky testov skôr nebudú. A v momente, keď tieto testy budeme mať, tak by sme chceli začať s očkovaním," vyhlásil Krajčí v relácii Na telo Plus s tým, že ak bude šarža v poriadku, tak najneskôr do troch týždňov bude prvý človek Sputnikom zaočkovaný. Prečo sa však očkovanie ruskou vakcínou takto oddialilo už nevysvetlil.

Prečítajte si tiež:

Ako prebieha testovanie ruskej vakcíny?

Neškodnosť vakcíny testujú tak, že celú jednu dávku pichnú piatim myšiam a dvom morčatám. Spolu až 14 pokusných hlodavcov potom pozorujú sedem dní.

„Počas tohto obdobia sa sledujú toxické prejavy, strata hmotnosti na konci pozorovacieho obdobia alebo prípadne úmrtie," konštatoval Miroslav Ryzner z referátu biologických skúšok na zvieratách.

Ak by sa im niečo nepozdávalo alebo by jedna myš uhynula, pokus môžu ešte raz zopakovať. V prípade ďalšieho úmrtia skúška definitívne neuspela a nevyhovuje. V praxi by to znamenalo, že všetkých dovezených 200-tisíc dávok očkovacej látky by mohli rovno vyhodiť.

Treba ešte zdôrazniť, že skúškou sa nezisťuje samotná účinnosť proti koronavírusu. Na to totiž nemáme dostatočné vybavenie. Viac sa o téme testovania dozviete z priloženej reportáže.


Podľa najnovších informácií sa hlodavce majú dobre. „Ich zdravotný stav je vyhovujúci, čiže skúška pokračuje ďalej. V pondelok bude výsledok," uviedol Miroslav Ryzner.

Registráciu spustia týždeň pred očkovaním

Registráciu na očkovanie Sputnikom bude prebiehať v inom systéme, ako je to pri ostatných vakcínach. Zrejme zohráva rolu to, že ľudia budú musieť súhlasiť s tým, že sa dajú zaočkovať neregistrovanou vakcínou.

„Systém bude spustený tak, aby minimálne týždeň pred očkovaním sa ľudia mohli do neho zaevidovať," prisľúbil minister.

BRATISLAVA/mm

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti