Vedci majú dôkaz. Pri britskom variante koronavírusu je vyššia úmrtnosť

Britská mutácia koronavírusu
Britská mutácia koronavírusu Zdroj: Shutterstock.com

Práve táto mutácia je na Slovensku už dominantná.

Britskí vedci, ktorí skúmali nákazlivejší variant koronavírusu, prišli s novou štúdiou. Ako uviedla agentúra Reuters, zverejnili ju v odbornom časopise British Medical Journal. Podľa nej je britská mutácia nie len nákazlivejšia, ale je pri nej aj vyššia úmrtnosť. Kvôli nej zomiera o desiatky percent viac ľudí.

Odborníci porovnávali v Británii úmrtnosť ľudí nakazených novým variantom B.1.1.7 s úmrtnosťou pri pôvodnom koronavíruse a jeho ďalších verziách. Britská mutácia spôsobila 227 úmrtí vo vzorke takmer 55-tisíc infikovaných pacientov. Z rovnako veľkej vzorky nakazených inými variantmi zomrelo 141 ľudí.

Prečo sa britská mutácia covidu šíri rýchlejšie ako pôvodný vírus? Všetko vysvetlil virológ

„Keď to spojíme s jej schopnosťou rýchlo sa šíriť, je to hrozba, ktorú treba brať vážne," uviedol spoluautor štúdie Robert Challen.

Britský variant obsahuje vo svojom genetickom kóde 23 rôznych mutácii, čo je dosť veľa. Vedci došli už pred tým k záveru, že sa pre niektoré zmeny lepšie šíri. Štúdie ukazujú, že je to o 40 až 70 percent rýchlejšie šírenie medzi ľuďmi.

Britskú mutáciu objavili minulý rok v septembri vo Veľkej Británii. Odvtedy sa rozšírila do viac ako stovky krajín po celom svete. V Česku a na Slovensku je už dominantná, v niektorých okresoch môže predstavovať až 80 percent.

LONDÝN/jh

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Mutácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.