Samosprávy sa trápia s lokálnymi ohniskami. Izolácia a karanténa je pre niektorých ľudí náročná

Samosprávy sa trápia s lokálnymi ohniskami.
Zdroj: TV Markíza,

Niekde postupujú rázne, inde si chcú pred tvrdými krokmi všetko overiť.

Obyvateľov sídliska Poštárka v Bardejove, s oficiálne viac než tisíckou obyvateľov, musela samospráva v stredu komunitne otestovať. Dodržiavanie karantény je na tomto bardejovskom sídlisku totiž najväčším problémom. „Na sídlisku máme 30 ľudí pozitívnych a 109 v karanténe, 24 v domácnosti,“ približuje stav na sídlisku sociálna pracovníčka.

Vedenie Bardejova sa pre náhly nárast počtu pozitívnych rozhodlo celé sídlisko otestovať. O situácii na Poštárke zatiaľ hygienici nehovoria ako o explozívnej epidémii. Toto komunitné testovanie preto samospráve odporúčali. Najkrajnejším riešením môže byť úplné uzavretie sídliska. Krízový štáb mesta o tom rozhodne na základe získaných výsledkov.

Počet pozitívnych stúpol aj v obci Soľ. Najviac vyskočili čísla v jednej bytovke, ktorú musel dať starosta celú do karantény. „V bytovom dome je zhruba 78 ľudí, z toho je 34 ľudí pozitívnych,“ upresňuje Gabriela Slobodníková, terénna sociálna pracovníčka.

V obci s 2600 obyvateľmi tvorí marginalizovaná rómska komunita asi polovicu. Na to, aby dodržiavali prísne opatrenia, dohliada občianska hliadka i polícia.

Ako to presne s testovaním a karanténou vyzerá, sa dozviete z reportáže Pavla Siváka a Veroniky Bozdošovej.


BARDEJOV, SVIDNÍK/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ohnisko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.