Čoskoro budú respirátory povinné v každom interiéri. Niektorí zamestnávatelia žiadajú o výnimku

Čoskoro budú respirátory povinné v každom interiéri.
Zdroj: TV Markíza,

Nahradiť ich chcú chirurgickými rúškami.

Po obchodoch a MHD budú mať od 15. marca zamestnanci povinnosť nosiť respirátor FFP2 aj na pracovisku v interiéri. Okrem tých, ktorí pracujú sami alebo napríklad v sťažených podmienkach, ako sklári. No a to znamená, že sa tomu nevyhnú veľké výrobné prevádzky. Zamestnávatelia vopred upozorňujú na riziká.

„Zamestnanci pri tých osemhodinových zmenách vo výrobe, kde musia byť aktívni a fyzicky pracovať, hľadajú rôzne spôsoby ako si to nosenie respirátora uľahčiť, nosia ho buď prerušovane alebo si ho otvárajú, aby tam dostali aspoň trocha vzduchu, myslím, že to môže byť kontraproduktívne,“ tvrdí Andrej Lasz z Asociácie priemyselných zväzov.

Vládu žiadajú, aby mohli respirátory nahradiť klasickými chirurgickými rúškami. Požiadavku už má na stole hlavný hygienik, ktorý prisľúbil, že sa podnetom bude zaoberať. Kedy, nevieme. Zamestnanec však nemôže vo výrobe pri sťaženom dýchaní prácu prerušiť kedykoľvek, hovoria teda, že sa to môže odraziť na menšej pozornosti a môže to mať aj iné zdravotné následky. Nehovoriac o tom, že pre fabriky to znamená ďalší náklad navyše.

Niektoré firmy rozdávali na zmenách respirátory ešte pred novými opatreniami. Riskovať, že im na niekoľko dní vypadnú zamestnanci, nechcú.

Ako to teda s respirátormi vo fabrikách vyzerá, sa dozviete z reportáže Andrey Mačoškovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rusko

Dôležité udalosti