Vedci volajú po zmene očkovacej stratégie: Ľuďom, ktorí prekonali Covid, by mala stačiť jedna dávka

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock/LookerStudio

Prvou krajinou, ktorá odporučila očkovať jednou dávkou ľudí, ktorí už ochorenie prekonali, je Francúzsko.

Čo najrýchlejšie zaočkovať miliardy ľudí. Svet ma v súčasnosti jednoznačnú prioritu. Najväčšiu vakcinačnú kampaň v histórii však brzdí nedostatok očkovacích látok. Vedci preto čoraz častejšie volajú po zmene stratégie. Viacero nezávislých štúdii ukázalo, že ľuďom, ktorí už COVID-19 prekonali, by na vytvorenie imunity stačila aj jedna dávka vakcíny. Vedci hovoria, že je to plytvanie a milióny dávok, ktoré by mohli urýchliť očkovanie, vyjdú nazmar. Píše o tom portál Bussiness Insider.

„Tým, ktorí už infekciu prekonali, by mala stačiť jedna dávka. Iba v USA ide o desiatky miliónov ľudí. Vakcinácia by sa tak výrazne zrýchlila," hovorí James Hildreth, prezident Meharry Medical College v americkom Nashville.

Hildreth bol členom komisie vládnej agentúry Správa potravín a liečiv (Food and Drug Administration) , ktorá schválila všetky tri vakcíny, ktoré sa v USA používajú.

Ako poslednú schválili vakcínu od firmy Johnson & Johnson, ktorá je na rozdiel od látok od Pfizeru a Moderny jednodávková vakcína. Keď si zoberieme, že COVID-19 už prekonalo takmer 30 miliónov Američanov, ušetrilo by sa až 15 miliónov dávok vakcín od Pfizeru a Moderny, ktoré by mohli dostať ďalší ľudia.

Zmenu stratégie podporujú aj závery štúdie amerických vedcov z Icahn School of Medicine a nemocnice Mount Sinai, ktoré sídlia v New Yorku. Keďže však výskum robili na malej vzorke prípadov, pripúšťajú, že je potrebné sa tejto problematike naďalej venovať. Tím vedcov zistil, že ľudia, ktorí prekonali COVID-19 si po zaočkovaní prvou dávkou vakcíny vytvorili 10 až 45-krát viac protilátok, ako tí, ktorí si infekciou neprešli.

Má to však háčik. Či bude stačiť jedna dávka vakcíny aj v prípade ľudí, pri ľuďoch, ktorí sa nakazili koronavírusom dávnejšie, odhalí až test na protilátky. Platí to aj v prípadoch, keď ľudia prekonali COVID bez toho, aby boli testovaní.

Prvou krajinou, ktorá odporučila očkovať jednou dávkou ľudí, ktorí už ochorenie prekonali, je Francúzsko. Podľa amerického odborníka na infekčné choroby Anthonyho Fauciho je táto myšlienka hodná zváženia, no chce si počkať na ďalšie výsledky výskumu. Najväčšou nezodpovedanou otázkou zostáva, ako dlho vydrží imunita vyvolaná vakcínou.

WASHINGTON/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti