Na Slovensko sme nedoviezli šaržu vakcíny od AstraZeneca, ktorú stiahli v Rakúsku

Nina (Karinka Qayumová)
Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa

Krajina urobila tak po tom, čo zomrela žena na následky viacnásobnej trombózy.

Na Slovensko nebola dovezená šarža vakcíny ABV5300 vakcíny proti COVID-19 od firmy AstraZeneca, ktorú zakázala Rakúska lieková agentúra.

Médiá o tom informovala hovorkyňa Štátneho ústavu na kontrolu liečiv Magdaléna Jurkemíková s tým, že ústav neeviduje do štvrtka (11. 2.) hlásenia podozrení na trombembolické ochorenia ani iné vaskulárne ochorenia po vakcíne COVID-19 Vaccine AstraZeneca na Slovensku.

Naši západní susedia preventívne stiahli túto šaržu po tom, čo zomrela žena na následky viacnásobnej trombózy 10 dní po očkovaní. Ďalšiu hospitalizovali s pľúcnou embóliou a už sa zotavuje. Do utorka (9. 3.) zaznamenali ďalšie dva prípady trombózy po očkovaní touto šaržou.

Európska agentúra pre lieky v stredu (10. 3.) oznámila, že dôvodom úmrtia zdravotnej sestry v Rakúsku nebola zrejme vakcína, ktorú dostala. Agentúra tak urobila na základe predbežného prešetrenia tohto prípadu spojeného s jednou z výrobných šarží uvedenej vakcíny.

Zdroj: TASR/AP

Rakúske médiá v sobotu (6. 3.) priniesli správu o úmrtí 49-ročnej zdravotnej sestry, ktorá pracovala na klinike v meste Zwettl. Za príčinu smrti boli stanovené „závažné problémy so zrážanlivosťou krvi". Po očkovaní skončila v nemocnici s pľúcnou embóliou i 35-ročná kolegyňa zosnulej ženy. Jej stav sa však medzičasom zlepšil a je na ceste k uzdraveniu, citovala AFP agentúru pre lieky.

„Podľa výsledkov predbežného preskúmania nič nenasvedčuje tomu, že by prípady trombózy boli spôsobené očkovaním. Trombóza nie je uvedená v možných nežiaducich účinkoch vakcíny a nepatrí medzi typické nežiaduce účinky vakcín," vysvetlila hovorkyňa.

Zaznamenali 22 prípadov trombembolických komplikácií

Spomínanú šaržu doviezli do 17 krajín v počte milión očkovacích dávok. Okrem Rakúska preventívne pozastavili očkovanie ňou aj Estónsko, Litva, Luxembursko a Lotyšsko, v krajinách tiež uskutočňujú podrobné prešetrovanie.

Podľa aktuálnych informácií aj Dánsko pozastavilo očkovanie vakcínou od AstraZeneca. Dôvodom sú správy o výskyte krvných zrazenín u niekoľkých zaočkovaných pacientov, píše AFP. Rovnako tak urobili aj Nórsko.

V krajine zaznamenali jedno úmrtie po podaní očkovacej látky od AstraZenecy, aj keď nebolo isté, či existuje spojenie medzi vakcínou britsko-švédskej spoločnosti a tvorbou krvných zrazenín, uviedli dánske zdravotnícke úrady.

„Aj keď nie je pravdepodobné, že by prípady boli spôsobené nekvalitou vakcíny, momentálne prebieha aj kontrola kvality dotknutej šarže. Na Slovensko daná šarža nebola dovezená," tvrdí Jurkemíková.

Prípadom sa zaoberá Výbor pre hodnotenie rizík liekov Európskej liekovej agentúry, v ktorom má ŠÚKL svojich zástupcov. Odborníci skúmajú podozrenia nahlásené v súvislosti s touto šaržou aj iné prípady trombembolických ochorení a komplikácií súvisiacich s krvnými zrazeninami nahlásené po očkovaní.

„V súlade so súčasne dostupnými informáciami, počet trombembolických komplikácií u očkovaných ľudí nie je vyšší ako u bežnej populácie. K 9. marcu zaznamenali 22 prípadov trombembolických komplikácií u troch miliónov ľudí zaočkovaných vakcínou COVID-19 Vaccine AstraZeneca v Európskom hospodárskom priestore," dodala hovorkyňa.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme ŠÚKL

Dôležité udalosti