Američan je úplne imúnny voči koronavírusu. Skrýva sa v jeho tele kľuč k víťazstvu nad Covidom?

John Hollis v Bielom dome.
Zdroj: Facebook/John Hollis

Napriek tomu, že pre jeho imunitu koronavírus nepredstavuje žiadny problém, Hollis všade nosí rúško.

Američan John Hollis (54) patrí medzi mizivé percento ľudí, ktorí sú úplne imúnni voči koronavírusu. Protilátky v jeho tele sú také silné, že aj keby jeho krv zriedili s vodou v pomere 1:10 000, stále by dokázali vírus zabiť.

Hollis je jedným z 350 ľudí, ktorí vlani v lete poskytli vzorky na analýzu účinnosti protilátok vedcom z George Mason University v americkom štáte Virgínia.

Hollis nemal vedomosť o tom, že by prekonal COVID-19, napriek tomu sa na štúdii zúčastnil. Hoci nikdy nepocítil žiadne príznaky, jeho výsledky vedcov ohromili. Jeho organizmus vyprodukoval obrovské množstvo protilátok, ktoré navyše boli extrémne silné a schopné zablokovať všetky známe kmene vírusu. Z 350 skúmaných vzoriek našli podobne silné protilátky iba v piatich prípadoch.

Vedci hovoria, že ľudia ako Hollis môžu byť kľúčom k víťazstvu v boji s koronavírusom.

„Poskytlo nám to nový pohľad na to, ako by sme mohli poraziť koronavírus a vyvinúť účinnejšie vakcíny. Vďaka výskumu teraz vieme, podľa čoho máme identifikovať vhodných darcov protilátok,“ vysvetlil Lance Liotta, riaditeľ Centra aplikovanej proteomiky a molekulárnej medicíny na Univerzite Georgea Masona.

Hollis v rozhovore pre televíziu CBS 19 porozprával, ako sa najskôr obával, že sa stane ďalšou obeťou koronavírusu, aby nakoniec zistil, že je voči ochoreniu COVID-19 úplne imúnny.

Všetko sa začalo v apríli 2020, keď sa koronavírusom nakazil jeho spolubývajúci a prejavili sa uňho vážne príznaky. Keď Hollis videl, ako jeho kamarát lapá po dychu, začal sa obávať, že podobný osud čaká aj jeho. Strach bol taký veľký, že pre istotu napísal svojmu synovi, ktorého chcel pripraviť na najhoršie.

„Iba som ti chcel povedať, že ťa mám rád a časť zo mňa bude stále s tebou,“ znel úryvok správy, ktorú písal so slzami v očiach. Prešli však týždne a Hollisov zdravotný stav zostal nezmenený. O niekoľko mesiacov neskôr sa zo zvedavosti zúčastnil na spomínanej štúdii. Keď mu doktor Liotta povedal, že nielenže prekonal vírus, ale má aj extrémne silné protilátky, veľmi ho to prekvapilo.

Napriek tomu, že pre jeho imunitu koronavírus nepredstavuje žiadny problém, Hollis všade nosí rúško.

FAIRFAX/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti