Štúdia: Pacienti s rakovinou sú po prvej dávke vakcíny od Pfizer/BioNTech podstatne menej chránení

Ochrnuta tvar Nikoleta KOMPLET_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR/AP

Naopak, ľudí bez ochorenia ochránila až na 97 percent.

Pacienti s rakovinou sú podľa britských vedcov po prvej dávke vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech chránení pred ochorením COVID-19 menej než iní ľudia.

Vyplýva to zo štúdie realizovanej londýnskym biomedicínskym Inštitútom Francisa Cricka a univerzitou King's College London, o ktorej výsledkoch vo štvrtok informovala stanica BBC.

Vedci v rámci štúdie zistili, že u pacientov s rakovinou orgánov sa po troch týždňoch od podania prvej dávky tejto dvojdávkovej vakcíny vytvorili protilátky na ochorenie COVID-19 len na úrovni 39 percent.

V prípade pacientov s rakovinou krvi bola úroveň protilátok ešte nižšia - len 13 percent. Ľudia, ktorí nemajú rakovinu, si pritom po troch týždňoch od prvej dávky štandardne vytvoria 97-percentnú úroveň protilátok.

Po podaní druhej dávky tejto vakcíny však stúpla hladina protilátok u pacientov s rakovinou orgánov na 95 percent.

To sa ale stalo len v prípade, že im bola druhá vakcína podaná do troch týždňov po tej prvej. Ak na jej podanie čakali dlhšie, tak im hladina protilátok už veľmi nezvýšila, uvádza DPA.

Ak nedošlo k podaniu druhej dávky, tak mali pacienti s rakovinou orgánov po piatich týždňoch od podania prvej dávky zistenú 43-percentnú hladinu protilátok, zatiaľ čo pacienti s rakovinou krvi len osempercentnú a ľudia netrpiaci nijakým druhom rakoviny 100-percentnú.

„Tieto dôkazy o reakciách na vakcíny pri pacientoch s rakovinou naznačujú, že 12-týždňový odstup medzi podaním oboch dávok od Pfizer/BioNTech by mohol pacientov s rakovinou vystaviť možnému vážnemu priebehu ochorenia COVID-19," uviedli vedci.

Obyvateľom Británie pritom v súčasnosti podávajú dávky vakcíny s časovým rozstupom v rozmedzí do zmienených 12 týždňov.

Sheeba Irshadová, členka výskumného tímu zapojeného do zmienenej štúdie, preto vyzvala na prehodnotenie tejto očkovacej stratégie v prípade onkologických pacientov.

Táto štúdia, do ktorej sa zapojilo 205 dobrovoľníkov, dosiaľ nebola recenzovaná inými odborníkmi, podľa vedcov, čo ju vypracovali, je však prvou svojho druhu.

LONDÝN/rd, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.