AstraZeneca znovu znižuje dodávky vakcín pre EÚ

Zadržaní Afganci.
Zdroj: TASR/AP

Spomalenie znamená ďalšiu ranu pre plány únie ohľadom očkovania proti covidu-19.

Farmaceutická spoločnosť AstraZeneca teraz predpovedá, že jej dodávky vakcíny proti covidu-19 pre Európsku úniu do konca marca dosiahnu objemu asi 30 miliónov dávok. Ukazuje to interný dokument, ku ktorému sa dostala agentúra Reuters, infomujú Novinky.cz.

AstraZeneca tak údajne ďalej znížila svoju predpoveď potom, čo sa na začiatku roka ukázalo, že nedodá pôvodne sľúbených 90 miliónov dávok. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen na konci januára oznámila, že EÚ bude mať od britsko-švédskej spoločnosti do konca marca asi 40 miliónov dávok.

Spomínaný dokument s dátumom 10. marca, ktorý bol predložený únijným činiteľom, ale ukazuje, že AstraZeneca teraz očakáva doručenie 30,1 milióna v súčte za prvý štvrťrok. Spomalenie podľa Reuters znamená ďalšiu ranu pre plány EÚ ohľadom očkovania proti covidu-19, ktoré komplikujú problémy so zásobovaním a pomalá vakcinácia v niektorých členských krajinách.

Únia vlani s AstraZenekou uzavrela zmluvu o nákupe 300 miliónov dávok jej vakcíny, pričom 30 miliónov malo doraziť do konca roka 2020, 90 miliónov v prvom kvartáli tohto roka a 180 miliónov v kvartáli druhom. Vlani však nedorazili žiadne dávky, pretože preparát ešte nebol schválený európskymi regulačnými úradmi. Naplnenie záväzku ohľadom druhého štvrťroka sa teraz tiež zdá byť nepravdepodobné. Dokument s predpoveďou uvádza, že v apríli spoločnosť dodá EÚ 20 miliónov dávok. Očakávaný objem dodávok pre máj a jún neobsahuje, dodáva Reuters. AstraZeneca sa k novým údajom odmietla bezprostredne vyjadriť.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti