Šéf OSN: Celosvetové očkovanie je "najväčšou skúškou morálky našich čias"

Generálny tajomník OSN António Guterres.
Zdroj: TASR/UNTV Via AP

Guterres uviedol, že svet čelil v priebehu vlaňajška "cunami utrpenia".

Generálny tajomník OSN António Guterres vo štvrtok kritizoval "očkovací nacionalizmus a hromadenie vakcín" bohatšími krajinami. Stanovisko vydal rok po vyhlásení koronavírusovej pandémie, informovala v piatok tlačová agentúra DPA.

Guterres uviedol, že svet čelil v priebehu vlaňajška "cunami utrpenia", a aj keď očkovanie prináša určité svetlo v tuneli, "je hlboko znepokojený nerovnomernými príležitosťami dostať sa k vakcínam".

„Vidíme mnoho príkladov vakcínového nacionalizmu a hromadenia vakcín v bohatších krajinách - ako aj neustále uzatváranie vedľajších zmlúv s výrobcami, čo zhoršuje dostupnosť očkovacích látok pre všetkých," napísal vo vyhlásení šéf OSN.

„Celosvetový program očkovania predstavuje najväčšiu morálnu skúšku našich čias," dodal.
Upozornil, že mnoho nízkopríjmových krajín ešte nedostalo ani jedinú dávku vakcíny, pričom niektoré bohatšie štáty už smerujú tomu, že vakcínu bude mať celé ich obyvateľstvo.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila celosvetovú pandémiu 11. marca 2020.
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus tiež vyjadruje znepokojenie nad nerovnomernosťou v distribúcii vakcín a už viackrát upozornil, že ak sa koronavírus v niektorých častiach sveta bude nekontrolovateľne šíriť, mutácie a varianty budú hrozbou všade.

Vznikol aj mechanizmus COVAX pre rovnoprávne očkovanie - má zaručiť rozdelenie približne dvoch miliárd dávok vakcín medzi rozvojové krajiny do konca roka 2021.
Zatiaľ doručili cez COVAX do 22 krajín 14,7 milióna dávok, napísal vo štvrtok na Twitteri výkonný šéf Globálnej aliancie pre vakcíny a očkovanie (GAVI).

NEW YORK/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Osn

Dôležité udalosti