WHO a EMA nevidia dôvod na zastavenie očkovania vakcínou od AstraZeneca

Na snímke ampulky s vakcínou od spoločnosti AstraZeneca proti ochoreniu Covid-19.
Zdroj: TASR/Nicolas Armer/dp

EMA podľa svojho vyjadrenia odporučila pridať do príbalového letáka medzi vedľajšie účinky anafylaxiu a precitlivenosť.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok uviedla, že nie je dôvod prestať používať vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca. Niekoľko európskych krajín totiž pozastavilo očkovanie touto vakcínou pre obavy, že by mohla spôsobovať krvné zrazeniny, informovala agentúra AFP.

„Áno, mali by sme naďalej používať očkovaciu látku od (farmaceutickej spoločnosti) AstraZeneca," povedala pred novinármi v Ženeve hovorkyňa WHO Margaret Harrisová. Podľa jej slov v súčasnosti nič nenasvedčuje tomu, že by sa táto vakcína nemala používať.

Vo štvrtok oznámili preventívne pozastavenie očkovania vakcínou AstraZeneca Dánsko, Nórsko a Island. Urobili tak na základe správ o výskyte krvných zrazenín u niekoľkých zaočkovaných pacientov a po jednom úmrtí v Dánsku po podaní očkovacej látky od biotechnologickej firmy AstraZeneca.

Taliansko taktiež preventívne zastavilo očkovanie jednou šaržou uvedenej vakcíny proti chorobe COVID-19 po tom, čo v krajine po zaočkovaní hlásili niekoľko úmrtí.

Odklad očkovania vakcínou z farmakoncernu AstraZeneca oznámilo v piatok aj Bulharsko. Premiér Bojko Borisov povedal, že očkovanie bude pozastavené, kým Európska agentúra pre lieky (EMA) nepreverí všetky pochybnosti o bezpečnosti zmienenej vakcíny.

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn kritizoval v piatok pozastavenie používania vakcíny od firmy AstraZeneca v niektorých krajinách slovami, že "prínos... je oveľa väčší než riziko".

Podľa agentúry DPA povedal, že po konzultácii s odborníkmi z EMA mohol s istotou vyhlásiť, že v súvislosti s očkovaním nedošlo k zjavnému nárastu prípadov výskytu krvných zrazenín.

EMA: Vedľajším účinkom vakcíny môže byť vážna alergická reakcia

K uvádzaným vedľajším účinkom vakcíny proti COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca by sa mala pridať aj závažná alergická reakcia. Odporučila to v piatok Európska agentúra pre lieky (EMA), informuje agentúra AFP.

EMA podľa svojho vyjadrenia "odporučila pridať do príbalového letáka medzi vedľajšie účinky anafylaxiu a precitlivenosť (alergické reakcie)". Pojmom anafylaxia sa označujú tie najvážnejšie alergické reakcie.

Regulačný úrad EÚ ďalej priblížil, že tak rozhodol po preskúmaní 41 prípadov možného výskytu anafylaxie, ktoré boli hlásené medzi celkovými piatimi miliónmi prípadov očkovania touto látkou v Británii.

Výbor EMA "po dôkladnom preskúmaní údajov usúdil, že minimálne niektoré tieto prípady pravdepodobne súvisia s vakcínou (od firmy AstraZeneca)," píše sa vo vyhlásení tohto európskeho úradu.

Ďalej však EMA pripomína, že anafylaxia alebo "veľmi vážna alergická reakcia" je "známy, veľmi zriedkavý, vedľajší účinok vakcín (ako takých)". Príbalový leták vakcíny od AstraZenecy už teraz odporúča zaočkovaných ľudí "dôkladne pozorovať najmenej 15 minút" od podania vakcíny, pre prípad, že sa u nich vyskytne alergická reakcia.

Vo štvrtok oznámili preventívne pozastavenie očkovania vakcínou AstraZeneca Dánsko, Nórsko a Island. Urobili tak na základe správ o výskyte krvných zrazenín u niekoľkých zaočkovaných pacientov a po jednom úmrtí v Dánsku, ku ktorému došlo po podaní očkovacej látky od firmy AstraZeneca.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ako aj samotná EMA, však uviedli, že podľa dostupných údajov táto vakcína nezvyšuje riziko krvných zrazenín a odporučili ju ďalej používať.

ŽENEVA, AMSTERDAM/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti