ŠÚKL analyzuje každé podozrenie na nežiadúce účinky po očkovaní

Lunetic
https://videoarchiv.markiza.sk/video/tvoja-tvar-znie-povedome/bonus/7639-specialne-cislo-poroty-chtel-bych-te-libat-si-moje-mama-lunetic Zdroj: TASR/AP

Ústav sa zaoberá aj úmrtím 38-ročnej ženy, súvis s očkovaním zatiaľ nedokázali.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) dôsledne analyzuje každé podozrenie na nežiaduci účinok vakcín určených na prevenciu ochorenia COVID-19, obzvlášť ak ide o podozrenie na závažný nežiaduci účinok a úmrtie. Informovala o tom v nedeľu  hovorkyňa ústavu Magdaléna Jurkemíková.

Zdôraznila, že pri stanovení toho, či ide o možnú súvislosť medzi vakcínou a nežiaducou reakciou, je potrebné vziať do úvahy celkový zdravotný stav očkovaného, iné užívané lieky a ďalšie faktory.

Štátny ústav pokračuje v hodnotení kauzality v prípade úmrtia 38-ročnej ženy po očkovaní vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. "Na základe doteraz dostupných údajov nie je možné dať očkovanie a úmrtie do priameho súvisu," uviedla hovorkyňa s dôvetkom, že po získaní potrebných informácií prípad vyhodnotia a o výsledku budú transparentne informovať.

Jurkemíková pripomenula, že ŠÚKL komunikuje aj s ostatnými liekovými agentúrami. Hlásené podozrenia na nežiaduce účinky zo Slovenska aj ostatných európskych krajín vyhodnocuje na dennej báze.

Ubezpečila, že ak bude mať ústav dôvodné pochybnosti o bezpečnosti vakcíny, okamžite príjme všetky potrebné kroky na zabezpečenie ochrany zdravia slovenských občanov. "Hlásenia podozrení na nežiaduce účinky liekov a vakcín sú dôležitým nástrojom sledovania ich bezpečnosti, musia však byť potvrdené na základe dôkladnej farmakovigilančnej analýzy," uzavrela.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme ŠÚKL

Dôležité udalosti