Viaceré krajiny Európy pozastavili očkovanie látkou od AstraZeneca. Môžu za to vážne nežiaduce účinky

AstraZeneca.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Na Slovensku ňou očkujeme naďalej. Tak ako v iných krajinách, aj náš Ústav pre kontrolu liečiv sa každým nežiaducim účinkom zaoberá.

Očkovaciu látku proti koronavírusu od firmy AstraZeneca má v sebe už približne 17 miliónov Európanov. Do minulého týždňa sa objavilo asi 30 prípadov, pri ktorých zaočkovaní ľudia ohlásili problémy s krvnými zrazeninami alebo trombózou.

Viaceré európske krajiny zatiahli brzdu a vakcínu dočasne stopli. Sú medzi nimi Dánsko, Bulharsko, Nórsko, Írsko, ale aj Nemecko či Rakúsko.

Na Slovensku ňou očkujeme naďalej. Určená je vekovej skupine 18 až 69 rokov. Medializovaný prípad učiteľky, ktorá zomrela a bola už vakcínou očkovaná, nie je ešte uzavretý.

Podľa doterajších zistení sa u nás nepotvrdila súvislosť medzi úmrtím a očkovaním vakcínou od AstraZeneca. Podobné výsledky prichádzajú aj zo zahraničia. Výskyt krvných zrazenín u ľudí priamo s vakcínou nesúviseli.

Tak ako v iných krajinách, aj náš Ústav pre kontrolu liečiv sa každým nežiaducim účinkom zaoberá.

Bežné nežiaduce účinky, ktoré sa môžu po tejto vakcíne objaviť, sú príznaky podobné chrípke, a teda teplota, bolesť hlavy či kĺbov. Po pár dňoch by však mali ustúpiť.

Viac v reportáži Ľubice Janíkovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nežiaduce účinky

Dôležité udalosti