Slovensko sa vzdalo troch miliónov vakcín od Pfizeru

Nezvestná Iveta.
Zdroj: TASR/AP/Jessica Hill

Konzílium odborníkov o možnosti uplatnenia opcie na ďalšie dávky tejto očkovacej látky v marci nevedelo.

Ešte v decembri sme si od spoločnosti Pfizer objednali všetko, čo firma ponúkla, teda 2,4 milióna vakcín Comirnaty z 200 miliónového balíka pre Európsku úniu. Išlo o prvú vakcínu, ktorou sme začali očkovať. Začiatkom marca, keď EÚ rokovala o ďalších 200 miliónov dávkach, z ktorých si Slovensko opäť mohlo uplatniť ďalších 2,4 milióna, si už naša krajina vypýtala menej. Informovali o tom Hospodárske noviny.

Miroslav Lednár z Pfizeru Slovensko pre denník povedal, že z druhého balíka sme si uplatnili len 600-tisíc dávok, teda štvrtinu z toho, na čo sme mali nárok. Slovensko sa tak vzdalo nároku na 1,8 milióna dávok. O ďalších 1,2 milióna dávok sme sa pripravili tým, že sme si neuplatnili žiadny podiel z opcie. Spolu sa tak Slovensko zatiaľ vzdalo od Pfizeru dodávok v objeme troch miliónov.

Matovič nakupoval Sputnik V

Stalo sa tak práve v čase, keď premiér Igor Matovič informoval o nákupe 200-tisíc vakcín a zazmluvnení dvoch miliónov vakcín ruského Sputnika. Táto vakcína stále nedostala zelenú od Európskej liekovej agentúry.

Comirnaty však bola prvá vakcína, ktorú sme na Slovensku mali. Zaočkovala sa ňou napríklad aj prezidentka Zuzana Čaputová. Okrem nej sa očkuje Modernou a AstraZenecou. V apríli by mali doraziť prvé vakcíny od výrobcu Johnson & Johnson.

Rezort zdravotníctva reagoval, že v tom čase nešlo o jediný nákup vakcín Pfizer a týchto dávok zamluvnili oveľa viac. V súčasnosti máme vraj sľúbených minimálne milión dávok od Pfizeru navyše.

„Ministerstvo zdravotníctva ubezpečuje, že v rámci druhého kontraktu má Slovensko potvrdených dodatočných 3,4 milióna vakcín od spoločností Pfizer/BioNTech, ktoré majú prísť od apríla do decembra tohto roka. Tieto vakcíny sú nad rámec pôvodného kontraktu 2,4 milióna očkovacích dávok," uviedla hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

Konzílium odborníkov o tom nevedelo

„Ako členovia Konzília odborníkov sme o možnosti uplatnenia opcie na ďalšie dávky očkovacej látky od firmy Pfizer BionTech v marci 2021 nevedeli. Z tohto dôvodu sme sa nemohli k predmetnému množstvu vakcín vyjadriť," uvádza v stanovisku Konzílium odborníkov.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Pfizer/BioNTech

Dôležité udalosti