V Číne vyrobili už štvrtú vakcínu proti koronavírusu. Ich stratégia očkovania je úplne iná

Z očkovania zatiaľ vynechávajú starších i polymorbídnych ľudí - teda skupiny obyvateľstva, ktoré sa v mnohých iných krajinách stali prioritnými.

Čína schválila na núdzové použitie v poradí už štvrtú vakcínu proti novému typu koronavírusu. Vyvinul ju šéf Čínskeho centra na kontrolu a prevenciu chorôb (CCDC) Kao Fu, v medzinárodných vedeckých kruhoch známy pod menom George Fu Gao. Informovala o tom v utorok agentúra AP.

Regulačné úrady v Číne schválili túto očkovaciu látku minulý týždeň, ako v pondelok uviedol vo vyhlásení Mikrobiologický ústav Čínskej akadémie vied. Čína už predtým schválila na všeobecné použitie tri proticovidové vakcíny, ktoré vyvinuli tuzemské spoločnosti.

Vo Francúzsku objavili nový variant koronavírusu

Najnovšiu vakcínu vyvinula biofarmaceutická firma Anhui Zhifei Longcom (v mandarínskej čínštine: An-chuej Č'-fej Lung-kche-ma) v súčinnosti s Čínskou akadémiou vied. Vlani v októbri boli ukončené prvé dve fázy klinických testov a momentálne prebieha posledná fáza štúdií v Uzbekistane, Pakistane a Indonézii, uvádza sa vo vyhlásení. V Uzbekistane túto vakcínu schválili 1. marca.

Vo verejných recenzovaných vedeckých publikáciách sa zatiaľ údaje o klinických testoch tejto novej čínskej vakcíny, ktoré by potvrdzovali jej bezpečnosť a účinnosť, zatiaľ neobjavili. Hovorca firmy však povedal, že aj keď aktuálne nie je možné tieto dáta zverejniť, spoločnosť podľa jeho slov informácie o vakcíne aktívne sprostredkúva zdravotníckym úradom.

Čína zaočkovala proti chorobe COVID-19 už 65 miliónom svojich obyvateľov, uviedol v pondelok podpredseda čínskeho Národného zdravotného výboru Li Pin. Tempo vakcinačnej kampane je však pomalé i napriek tomu, že v krajine sú schválené už štyri vakcíny.

Čína sa pri očkovaní zamerala na tzv. kľúčové skupiny populácie, medzi ktoré zaradila zdravotníkov, pohraničných pracovníkov, colníkov a zamestnancov určitých priemyselných odvetví. Z očkovania vynechala ľudí starších i polymorbídnych - teda skupiny obyvateľstva, ktoré sa v mnohých iných krajinách stali prioritnými.

Čínska tlačová agentúra Sinchua počas uplynulého víkendu informovala, že v určitých častiach Pekingu začali miestne zdravotnícke strediská ponúkať očkovanie proti koronavírusu i ľuďom starším ako 60 rokov.


PEKING/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti