Objavili ste si hrčku po očkovaní? Lekárka prezradila, čo to znamená

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/triocean

Medzi najčastejšie vedľajšie účinky očkovania patria aj lokálne príznaky.

Ľudia sa o svoje zdravie boja a vzhľadom k tomu, že je očkovanie proti koronavírusu pre mnohých veľmi polarizujúce, reagujú na jeho vedľajšie účinky so strachom a obozretnosťou. O tom, čo robiť, ak si nájdete po podaní vakcíny hrčku, sme diskutovali v Teleráne so všeobecnou lekárkou Janou Bendovou.

Vedľajšie účinky

„Najdôležitejšie je pri akýchkoľvek vedľajších účinkoch nepanikáriť," radí doktorka. Po očkovaní sú u nás najbežnejšie lokálne príznaky, ako začervenanie, bolesť a citlivosť v mieste vpichu, bolesť hlavy a teploty.

„Vedľajšie účinky sú normálne, netreba sa ich obávať, sú skôr dôkazom toho, že vaše telo reaguje na vpichnutú dávku. Lepšie je, ak sa ľudia rovno psychicky pripravia na to, že nejaké budú mať," tvrdí Bendová.

Prečítajte si aj: Už sú známe výsledky testu Sputniku na myšiach a morčatách. Prečítajte si, ako hlodavce dopadli

Hrčky v podpazuší

Bežné sú podľa odborníčky aj hrčky v podpazuší. „Ich objavenie po očkovaní signalizuje, že sa spustila imunitná reakcia, pretože lymfatické uzliny sú súčasťou imunitného systému, našej obranyschopnosti," vysvetľuje lekárka. Lymfatické uzliny sa vždy starajú o určitú lokalitu. Keďže očkovaciu látku dostanete do ramena, jeho spádovou lokalitou je podpazušie, a preto môže imunitný systém zareagovať ich zdurením.

Je nutné si uvedomiť, že tá lymfatická uzlina nie je choroba, len biele krvinky, ktoré sa tam nachádzajú, začali pracovať, vykonávať svoje poslanie. Práve preto býva uzlina zväčšená na strane, kde ste dostali látku.

Tieto hrčky sa väčšinou do týždňa zmenšia na normálnu veľkosť, v závislosti od imunitného systému. V prípade, že sa tak nestane, alebo sa necítite v poriadku, predsa len kontaktujte radšej svojho lekára. Vo všeobecnosti však ide o bežnú reakciu.

Prečítajte si aj: Eurokomsia dohodla urýchlené dodanie 10 miliónov dávok vakcín od Pfizeru

Kedy už sú hrčky nebezpečné

Zdurené uzliny sú samé o sebe len signálom, že sa niečo deje, väčšinou iba v lokalite, kde sa to deje. Ak vás bolí zub je pod zubom, pri mandliach v oblasti krku a u žien to môže byť aj pod pazuchou. Po očkovaní je to však bežné, takže ak sa vám nejaké objavia, nie je nutné sa báť.

Spozornieť by ste mali, ak vás hrčka nebolí, rastie, je hrboľatá a pod. Vtedy určite navštívte lekára. „Platí taký úzus, že čo bolí je dobré, takže ak nebolia, musíte spozornieť," dodáva lekárka.

Celý rozhovor si môžete pozrieť nižšie.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Hrča

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.