Pandemická situácia sa zlepšila: Ubudlo 15 čiernych okresov, zatvárať ekonomiku nemusíme

Eduard Heger na pôde ministerstva zdravotníctva.
Zdroj: TASR - Pavol Zachar

Informoval o tom Eduard Heger, dočasne poverený vedením rezortu zdravotníctva.

Minister financií Eduard Heger, ktorý dočasne vedie rezort zdravotníctva, informoval, že vzhľadom na zlepšujúcu sa epidemiologickú situáciu na Slovensku nebude nutné 21. marca vypnúť ekonomiku. Neznamená to však, že nás čaká uvoľňovanie opatrení.

Regionálny COVID automat čaká od pondelka (22.3.) zmena a menej čiernych okresov. Heger to uviedol na pravidelnej tlačovej konferencii po rokovaní pandemickej komisie. Tá tiež odporučila, aby sa predĺžil núdzový stav o ďalších 40 dní. Podľa odborníkov je to nevyhnutné. Ak by sa tak nestalo, podľa Hegera by sa zrútil celý systém pandemickej ochrany. Vyhlásil, že je tiež dôležité, aby očkovanie plynulo pokračovalo.

„Ukázalo sa, že zodpovednosť prináša výsledky. Ale nemôžeme uvoľniť, musíme druhý polčas vydržať,“ vyjadril sa Heger v súvislosti s opatreniami na Veľkú noc. Veľké uvoľňovanie počas jarných sviatkov nie je reálne.

Štátny tajomník Peter Stachura priblížil, že stále nie je dostatok lôžok pre pacientov, ktorí potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu. Preto muselo Slovensko transportovať niekoľko pozitívnych do zahraničia. Dobrou správou je, že sanitky evidujú menej výjazdov ku pacientom s ochorením COVID-19.

Ministerstvo zverejnilo aj očakávané dodávky vakcín na najbližšie obdobie:

Zdroj: tvnoviny.sk, zdroj: ministerstvo zdravotníctva

Zmena v COVID automate

Ministerstvo v utorok opäť aktualizovalo aj COVID automat. Od budúceho týždňa má výrazne klesnúť počet čiernych okresov, v ktorých je situácia najkritickejšia. Bude ich 20, pričom tento týždeň ich je 35. V bordovej zóne ich bude 55, v červenej budú štyri. Celkovo je Slovensko v čiernej fáze.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Rozdelenie okresov v týždni od 22. do 28. marca:

Čierna farba (20)

Vo štvrtom stupni varovania sa budú nachádzať po novom okresy Čadca, Dolný Kubín, Gelnica, Humenné, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Martin, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Považská Bystrica, Púchov, Rožňava, Ružomberok, Senica, Skalica, Trebišov, Trenčín, Turčianske Teplice, Žiar nad Hronom a Žilina.

Bordová farba (55)

V treťom stupni, medzi bordovými okresmi sa budú nachádzať Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I - V, Brezno, Bytča, Detva, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Ilava, Komárno, Košice I - IV, Košice-okolie, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Medzilaborce, Michalovce, Nitra, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Poltár, Poprad, Prešov, Prievidza, Revúca, Rimavská Sobota, Sabinov, Šaľa, Senec, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trnava, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Zlaté Moravce a Zvolen.

Červená farba (4)

V druhom stupni varovania sa budú nachádzať okresy Kežmarok, Námestovo, Nové Zámky a Tvrdošín.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti