Európska lieková agentúra sa vyjadrila k vakcíne AstraZeneca

NT Blanar sulik otazky.mp4
Zdroj: AP Photo/Valentina Petrova

Štáty, ktoré ju pozastavili, sa nemajú čoho báť.

Európska lieková agentúra (EMA) v utorok vyhlásila, že „nič nenasvedčuje" tomu, že vakcína proti novému koronavírusu od firmy AstraZeneca môže za krvné zrazeniny, aké boli po očkovaní s ňou hlásené z viacerých krajín. EMA zároveň dodala, že je „pevne presvedčená" o prínosoch tejto vakcíny. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

Prínosy vakcíny AstraZeneca prevažujú nad rizikami, reagovala šéfka EMA Emer Cooková ohľadom obáv z vedľajších účinkov očkovacej látky. Úrad ju nezakáže, ale naďalej ju preveruje.

Vo Francúzsku objavili nový variant koronavírusu

Očkovanie vakcínou preventívne pozastavili už viaceré štáty EÚ. Odborníci sa zhodujú, že na mieste je obozretnosť a nie panika, uviedla agentúra Reuters.

Cooková ďalej uviedla, že vo štvrtok predstavia experti, ktorí pracujú na výskume komplikácií spojených s vakcínou, ďalší postup. „Potrebujeme najskôr fakty" dodala.

Situácie, ktorá vznikla, nie je nečakaná. „Keď zaočkujete milióny ľudí, vedľajšie účinky sú nevyhnutné," zdôraznila Cooková s tým, že je nutné odlíšiť, či v prípade krvných zrazenín išlo o vedľajší účinok alebo o náhodu.

„Chcem zdôrazniť, že momentálne neexistuje žiadny dôkaz, že vakcína spôsobila tieto zdravotné problémy. Klinické testy tieto vedľajšie účinky neukázali. Počet ľudí, u ktorých sa po očkovaní obvajila trombóza, nie je vyšší ako ich počet v bežnej populácii," uviedla Cooková.

Ďalšie štáty preventívne pozastavili používanie vakcíny od AstraZenecy

Podľa šéfky EMA bolo doteraz nahlásených okolo 37 prípadov trombózy z približne 17 miliónov zaočkovaných.

„Požiadali sme členské krajiny, aby nám dali čo najviac detailov o týchto prípadoch," dodala s tým, že ľudia si teraz budú vedľajšie účinky po vakcíne viac všímať a viac nahlasovať.

Počet nahlásených vedľajších účinkov je nižší, ako sa pôvodne očakávalo. „Skúmame všetky prípady. Ak by podobné vedľajšie účinky prišli z iných vakcín, budeme postupovať rovnako."

EMA je v kontakte s výrobcami všetkých schválených vakcín a zbiera údaje o výskyte "vzácnych" vedľajších účinkov po očkovaní z celého sveta.

„Dôvera v účinnosť a bezpečnosť vakcíny je prioritou pre EMA. Našou úlohou je udržať dôveru ľudí na základe vedeckých podkladov a vedeckého hodnotenia. Robíme všetko pre to, aby sme Európanov presvedčili, že ide o bezpečnú a dôveryhodnú očkovaciu látku," uviedla šéfka agentúry.


AMSTERDAM/TASR/Tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.