Finišujú rokovania o podobe covid pasu a čo všetko v ňom bude. Vieme prvé podrobnosti

Ilustračná snímka.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Či bude schválený o týždeň alebo o mesiac, najpodstatnejšia otázka týkajúca sa Sputnika je, či ľudí, ktorí sa ním zaočkujú, pustia do sveta.

Budeme môcť vďaka Sputniku cestovať a dostanú sa na dovolenku aj tí, ktorí sa zaočkovať nestihnú?

V Bruseli finišujú rokovania o tom, ako by mal vyzerať covid pas a čo všetko bude jeho súčasťou. Poznáme prvé podrobnosti.

Či bude schválený o týždeň alebo o mesiac, najpodstatnejšia otázka týkajúca sa Sputnika je, či ľudí, ktorí sa ním zaočkujú, pustia do sveta.

Paralelne s tým, ako na Šariši naši odborníci posudzujú jeho kvalitu, sa v Bruseli rozhoduje o tom, či bude súčasťou covid pasu a vstupenkou do lietadiel či dovolenkových rezortov.

„Vyzerá to tak, že sa dosiahne kompromis a jednotlivé štáty si budú môcť určiť aj neregistrované očkovacie látky. Otázkou je, do akej miery ich budú ostatné štáty akceptovať," povedal štátny tajomník ministerstva zahraničia Martin Klus.

V podstate by to teda mohlo fungovať tak, že zaočkovaní Sputnikom, ale aj inou neregistrovanou vakcínou, budú môcť cestovať len tam, kam ich pustia.

Napríklad Sputnik využíva viac ako 40 krajín, výlet do nich by teda nemal byť problém, a tak sa v lete zrejme budete môcť vybrať na Balaton či do Tunisu.

Situáciu by uľahčilo, keby sa Sputniku podarilo čo najskôr zaregistrovať. Tá však určite potrvá ešte niekoľko týždňov.

Predbežné pravidlá cestovania ale Európska komisia zverejní už zajtra (17.3.). Okrem toho, na čo všetko budú dobré neregistrované vakcíny, sa dozvieme aj to, či covid pas umožní cestovanie aj bez očkovania. Vyzerá to tak, že áno. Platiť však budú iné podmienky.

Detaily sa ešte budú dolaďovať v najbližších týždňoch a mesiacoch, spustenie covid pasov sa totiž očakáva až začiatkom leta.

Viac v reprotáži Martina Petra.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.