Takto bude vyzerať covid pas pre cestovanie na dovolenky. Platiť bude do konca pandémie

O akceptovaní neregistrovaných vakcín rozhodne každý členský štát sám.

Digitálne zelené preukazy, považované za akési „očkovacie pasy“, uľahčia bezpečný a voľný pohyb osôb v rámci počas pandémie ochorenia COVID-19. Uviedla to v stredu (17. 3.) predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová pri predstavení nového súboru protipandemických opatrení.

Podľa stanoviska EK bude tento preukaz vydávaný zadarmo a bude dokladom, že jeho držiteľ bol zaočkovaný proti COVID-19, má negatívny výsledok testu, alebo sa z tohto ochorenia vyliečil.

Platiť bude vo všetkých členských štátoch EÚ a na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku a vo Švajčiarsku. Použiteľný bude zrejme aj v širšom ako európskom meradle, ak sa presadia iniciatívy vyvíjané globálne.

Certifikát obsahujúci QR kód bude v digitálnom formáte (použiteľný pre smartfóny) alebo v papierovej podobe - podľa preferencií držiteľov. Zahŕňa tri rôzne typy osvedčení: očkovací preukaz, testovací preukaz a potvrdenie o uzdravení. Tieto dokumenty môžu byť vydané a použité vo všetkých členských štátoch EÚ na uľahčenie voľného pohybu osôb.

Covid pas iba do konca pandémie

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič považuje za dôležité, aby sme, za veľmi krátku dobu,dokázali pripraviť na vydávanie covid pasov. „Musíme sa čím skôr rozhodnúť, kto bude gestorom a kto bude zodpovedný za technickú stránku vydávania papierového i digitálneho covid pasu. Ide o krátky termín, čo je asi tri mesiace. EK robí maximum pre to, aby sme to zjednodušili, pracujeme na digitálnej bráne," povedal na online tlačovej besede z Bruselu.

Prečítajte si aj: Vláda nateraz Slovákom zakázala dovolenky v zahraničí

Cestovanie s covid pasom nepovažuje europoslanec Michal Wiezik za problém. „Ak si na dovolenku berieme pas, toto leto budeme musieť cestovať na dovolenky so zeleným osvedčením. Platiť bude len do konca pandémie, ale ukončiť ju môže iba svetová zdravotnícka organizácia. Keď skončí, môžeme na covid pasy zabudnúť,“ doplnil.

O platnosti úniových covid pasov budú zodpovední rokovať aj s USA, Veľkou Britániou, ale aj niektorými ázijskými krajinami i WHO.

Prekonanie COVID-19 a cestovanie

Cestovať na dovolenku budú môcť, okrem zaočkovaných, aj ľudia, ktorí prekonali ochorenie. „Jedenásť dní od prvého pozitívneho testu a 90 dní po prekonaní COVID-19 sa považuje za čas, kedy by mal byť človek imúnny voči koronavírusu. Zhodla sa na ňom vedecká komunita a my to rešpektujeme,“ zdôraznil Šefčovič.

Deti zatiaľ nie sú zaradené do jednotlivých vakcinačných programov v členských krajinách EÚ. Eurokomisár vysvetlil, že v prípade cestovania na dovolenku by mali rodičia zobrať so sebou potvrdenie, že ich dieťa prekonalo chorobu, alebo by mali mať negatívny test.

Testy na prekročenie hraníc

Podľa Šefčoviča to, či budú covid pasy, resp. testovanie RT-PCR alebo agtigénovými testmi pred vstupom do dovolenkovej destinácie povinné, bude závisieť od pandemickej situácie. „Rozhodnutie bude záležať od tej-ktorej krajiny, každá si stanoví vlastné podmienky. Pre váš komfort bude dobré mať takéto osvedčenie,“ dodal.

Zdroj: TASR

Dnes má každá členská krajina Únie iné pravidlá pre vstup, hlavne pokiaľ ide o typ testov. Wiezik na otázku, či sa by sa mali zjednotiť povedal, že kompetentní sa majú rozhodnúť na základe vedeckých údajov. „A keď je niektorý z testov na základe času nespoľahlivý, treba ho vylúčiť,“ dodal.

Čo všetko bude v pase

Preukaz bude obsahovať kľúčové informácie, ako sú meno jeho držiteľa, dátum narodenia, členský štát, kde bol vydaný a jedinečný identifikátor osvedčenia.

Pri potvrdení o očkovaní sa uvedie typ vakcíny a jej výrobca, počet dávok a dátum očkovania.

Pri osvedčení o testovaní sa uvedie typ testu, dátum, čas a miesto jeho vykonania a výsledok. Pri potvrdení o prekonaní choroby sa uvedie dátum pozitívneho výsledku testu, vydavateľ osvedčenia, dátum jeho vydania a doba platnosti.

Všetci občania EÚ a ich rodinní príslušníci, ako aj štátni príslušníci tretích krajín, ktorí majú bydlisko alebo pobyt v členských štátoch Únie a majú právo cestovať do iných členských štátov, budú mať nárok na bezplatné vybavenie preukazu, obsahujúceho iba minimálny súbor informácií potrebných na potvrdenie a overenie stavu očkovania, testovania alebo vyliečenia z choroby COVID-19.

Zdroj: TV Markíza

EK zdôraznila, že zavedenie týchto preukazov neznamená zavedenie kontrol na vnútorných hraniciach EÚ a očkovanie ako také nebude podmienkou pre umožnenie cestovania za hranice členskej krajiny. Všetci občania EÚ majú základné právo na voľný pohyb, čo platí bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú zaočkovaní.

Digitálny zelený preukaz však uľahčí výkon tohto práva. Nezaočkované osoby sa však môžu stretnúť s obmedzeniami pri cezhraničnom cestovaní v podobe povinného testovania alebo pobytu v karanténe.

Digitálny zelený preukaz bude nápomocný najmä pri obmedzeniach voľného pohybu zavedených niektorými členskými štátmi z dôvodu ochrany verejného zdravia, ktoré požadujú ďalšie testovanie alebo pobyt v karanténe.

Očkovanie neregistrovanými vakcínami

Členské štáty budú mať možnosť rozšíriť pôsobnosť týchto preukazov aj na cestujúcich, ktorí dostali iné vakcíny ako tie, ktoré boli schválené pre používanie v EÚ.

Ak členský štát bude aj naďalej vyžadovať od držiteľov digitálnych preukazov pobyt v karanténe alebo ďalšie testovanie, musí to oznámiť EK a všetkým ostatným členským štátom a zdôvodniť takéto opatrenia.

Zdroj: TASR

Každý orgán vydávajúci tento typ dokumentu - nemocnica, testovacie stredisko, zdravotný úrad bude mať svoj vlastný kľúč digitálneho podpisu a všetky “kľúče“ budú uložené v zabezpečenej databáze v každej krajine. Vďaka spoločnej európskej platforme bude možné overiť všetky podpisy v celej EÚ.

Systém digitálnych zelených preukazov bude pozastavený, keď Svetová zdravotnícka organizácia vyhlási koniec pandémie ochorenia COVID-19. V prípade nových epidémií infekčných chorôb tento systém bude môcť byť znovu aktivovaný.

BRUSEL, BRATISLAVA/TASR, zg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti