Možno už o mesiac si budeme môcť vybrať vakcínu, ktorou sa chceme zaočkovať proti COVID-19

Ochrnuta tvar Nikoleta KOMPLET_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR/AP

A zrejme aj čoskoro sa dočkáme dlho očakávaného uvoľňovania opatrení.

Vakcína je kľúč v boji proti pandémii koronavírusu. COVID-19 však porazíme iba vtedy, ak ho vyriešime aj celosvetovo. Zhodli sa na tom dnes (18.3.) všetci odborníci, ktorí diskutovali na tému očkovanie.

Diskusiu Vizionári moderovala Zlatica Puškárová a Zuzana Javorová. Ich hosťami boli bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí, profesor Vladimír Krčméry, biochemik Pavol Čekan, viceprezident AOPP (pacientská organizácia) Dominik Tomek a za inovácie v medicíne prišla Iveta Palešová.

Kedy sa Slovensko vráti do normálu?

Optimistické slová odborníkov všetkých potešia. Možno už čoskoro sa dočkáme dlho očakávaného uvoľňovania opatrení.

„Ja stále verím, že leto bude minimálne také dobré, ako bolo minulý rok," uviedol na margo uvoľňovania opatrení biochemik Pavol Čekan. Podľa neho sa teraz musí Slovensko zamerať na najmasívnejšie očkovanie.

Odborníci sa zhodli na tom, že väčšina ukazovateľov klesá. Jediné, čo to môže prekaziť, je nová epidémia, ktorú so sebou môžu priniesť nové mutácie koronavírusu.

Kauza Pfizeru nie je kauzou, tvrdí exminister zdravotníctva

Tri milóny vakcín sme nestratili. Kauza Pfizeru nie je kauzou. Vyhlásil to exminister zdravotníctva Marek Krajčí. „Slovensko má nakontrahované všetko, čo malo mať," povedal Krajčí.

„Ja mám informácie, že máme zakontrahovaných 5,9 milióna vakcín. Prísť by mali v druhom kvartáli, nakúpili sme ich z druhého bazáru," informoval exminister.

„Sú tu dve strany, dokonca ak médiá hovoria niečo iné. Uvidíme na konci mája, koľko tých vakcín bude," skonštatoval Čekan.

„Povedzme ľuďom pravdu, že AstraZeneca je signifikantne lacnejšia ako Pfizer," dodal biochemik.

„Akokoľvek je Slovensko zvútra kritizované, boli sme tretí v Európe, ktorí sme začali očkovať," vyhlásil profesor Vladimír Krčméry. Na margo hoaxov o vakcínach skonštatoval: „Keď si dáme hovädzí steak, neznamená, že nám zajtra narastie hovädzí chvost."

Možno už o mesiac si budeme môcť vybrať vakcínu

Dobrou správou je, že možno už o mesiac si Slováci budú môcť vybrať vakcínu, ktorou sa budú chcieť nechať zaočkovať. V momente, ako prestanú byť plné zoznamy ľudí nad 70 rokov, okamžite sa vakcína Pfizer posunie na nižšiu vekovú kategóriu, vyhlásil Krajčí.

„Najlepšia vakcína je dostupná vakcína," vyhlásil biochemik Pavol Čekan. Ľudí zároveň ubezpečuje, že vakcína AstraZeneca je bezpečná a netreba sa jej obávať.

V hre stále zostáva aj očkovanie ruským Sputnikom V. Nový minister zdravotníctva sa má po výsledkoch testovaní šarže, ktorú doviezli na Slovensko rozhodnúť, či sa bude u nás očkovať aj neregistrovanou vakcínou.

Strach z očkovanie je podľa neho legitímny. „Ak sa toho ľudia boja, pretože majú vážne anamnézy, je to v poriadku, ak si ale prečítajú hoax, nie je to dobré, povedal Čekan. Musia sa však správať zodpovedne.

Za dva mesiace sa dozvieme, ako dopadla štúdia a či sa do očkovania zapoja aj deti. „Najprv musia potvrdiť účinnosť a bezpečnosť vakcín aj pri tejto vekovej kategórii," uviedla Iveta Palešová.

Aká je účinnosť vakcín?

Všetkých nás zaujímajú účinky vakcín. Biochemik Pavol Čekan vysvetlil, že po prvej dávke od spoločnosti Pfizer je zaočkovaný chránený na 49 percent po 21 dňoch. Ukázali to nedávne štúdie. „Ak pri AstraZenece posunieme druhú dávku, tak efektivita sa zvýši zo 60 na 80 percent," uviedol Čekan.BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Diskusia

Dôležité udalosti