Prípady trombózy sa objavili aj pri vakcíne Pfizer. V Británii viac ako pri AstraZeneca

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock.com

WHO aj EMA považujú obe vakcíny za bezpečné a účinné.

Vakcínu AstraZeneca spochybňujú dnes viaceré krajiny EÚ a pozastavili ňou očkovanie proti koronavírusu. Súvisí to s prípadmi krvných zrazenín alebo pľúcnej embólie po očkovaní. Dvadsať európskych krajín čaká na verdikt Európskej liekovej agentúry (EMA), ktorá každý jeden prípad vážnych vedľajších účinkov preveruje.

Zatiaľ sa ani v jednom prípade nepotvrdilo, že za krvné zrazeniny môže práve vakcína AstraZeneca. Takéto prípady sa objavili aj pri očkovacej látke od Pfizer/BioNTech, ktorú však žiadny štát na svete nepozastavil, uvádza Daily Mail.

Európska lieková agentúra sa vyjadrila k vakcíne AstraZeneca

Britská regulačná agentúra MHRA (Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency), uvádza, že pri vakcíne Pfizer/BioNTech registruje v Spojenom kráľovstve dokonca viac prípadov krvných zrazenín ako pri AstraZeneca.

Na porovnanie, z 10,7 miliónov ľudí zaočkovaných v Británii vakcínou Pfizer registrujú 38 prípadov trombózy, čo je 0,0004 percenta. Vakcínu AstraZeneca dostalo 9,7 milióna ľudí a trombózu nahlásili v 30 prípadoch, čo je 0,0003 percenta.

Trombóza alebo krvné zrazeniny nie sú vzácne ochorenia, bežne sa v populácii za rok vyskytuje 160 až 180 prípadov na 100-tisíc obyvateľov. Riziko stúpa so zvyšujúcim sa vekom. Výskyt ochorenie môže byť iba časová zhoda náhod po zaočkovaní.

AstraZeneca uvádza, že po zaočkovaní 17 miliónov ľudí registrujú 15 prípadov trombózy a 22 prípadov pľúcnej embólie.

BRATISLAVA/jh

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti