Situácia je naďalej vážna. Odborníci sa však zhodli na tom, že už čoskoro môže nastať zlom

Dominika a Daniel na fotkách Lukáša Kimličku.
Zdroj: TASR - Michal Svítok

Lôžka v nemocniciach sa začínajú konečne uvoľňovať.

Tvrdšiemu lockdownu sme sa zatiaľ vyhli, no stále to nie je na uvoľňovanie. Počítať máme aj s prísnou Veľkou nocou, no práve do tej vkladajú odborníci nádej.

Na rovinu treba povedať, že situácia je stále vážna. Na pľúcnej ventilácii leží rekordný počet pacientov. Na druhej strane však už vidieť pozitíva. Lôžka v nemocniciach sa začínajú konečne uvoľňovať, oproti strede o 81. Hospitalizovaných je 3675 ľudí.

Viacerí odborníci sa zhodli na tom, že zlomová môže byť Veľká noc. Vláda už predĺžila núdzový stav, zákaz vychádzania rozšírila na zahraničné dovolenky, na sviatky jari teda budú platiť prísne obmedzenia. Ak ich dodržíme, situácii by to mohlo pomôcť.

Aj minulý rok platili na Veľkú noc prísne opatrenia, no potom skutočne prišlo zlepšenie. Koncom apríla už premiér predstavoval plán postupného otvárania.

Lekár Peter Visolajský však pripomína, že situácia je teraz iná. Kým v apríli 2020 sme mali celkový počet pozitívnych za takmer dva mesiace pod 1500, dnes by bol úspech, ak by na takejto úrovni boli vôbec denné prírastky.

Podľa covidového automatu prvé uvoľňovanie príde, keď počet pacientov v nemocniciach klesne pod 3000 a k tomu sa zníži reprodukčné číslo vírusu alebo priemerný týždňový počet nakazených.

Situácia je však podľa odborníkov veľmi krehká a je predovšetkým na ľuďoch, ako sa bude ďalej vyvíjať. Nateraz sme sa zatiaľ vyhli aspoň ďalšiemu sprísňovaniu, ktoré koncom marca hrozilo.

Viac v reportáži Zuzany Javorovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti