Začínajú sa množiť pacienti, ktorí sa predávkovali ivermektínom. Tieto prejavy sú najčastejšie

Ilustračná snímka.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Mnohí sa pokúšali získať toto liečivo aj u veterinára, keďže sa celkom bežne používa najmä pri liečbe hospodárskych zvierat.

Ivermektín je lacný a v medicíne sa úspešne používa desiatky rokov. Na sociálnych sieťach ho laici prezentujú ako zaručené liečivo proti covidu-19. Objavili sa však už pacienti, ktorí si ivermektín naordinovali sami a predávkovali sa.

Lekári sa v tejto súvislosti stretli už s ťažkým poškodením pečene, prípadne s útlmom centrálneho nervového systému.

Mnohí sa pokúšali získať ivermektín aj u veterinára, keďže sa celkom bežne používa najmä pri liečbe hospodárskych zvierat.

Národné toxikologické informačné centrum má od začiatku roka hlásené štyri prípady predávkovania veterinárnym ivermektínom.

Pacientov intoxikovaných ľudským liečivom môže byť viac. Na príjme sa vraj objavujú celkom pravidelne.

„Intoxikácia ivermektínom väčšinou vyzerá ako nevoľnosť alebo ako gastrointescinálne ťažkosti, a síce nechutenstvo, zvracanie, hnačka, môžu byť zhoršené pečeňové či obličkové funkcie,“ vysvetlil infektológ Peter Sabaka.

V zahraničí sa ivermektín pri liečení pacientov s koronavírusom už takmer vôbec nepoužíva. Zatiaľ sa totiž nepreukázalo, že by bol proti COVID-u účinný.

Záhadu ivermektínu sa rozhodlo rozlúsknuť Španielsko, ktoré pripravuje veľkú európsku štúdiu. Prihlásila sa do nej aj infektológia na bratislavských Kramároch.

Viac v reportáži Martina Prôčku.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti