Nemeckí vedci: Zistili príčinu vzniku zrazenín po očkovaní aj ako to zvrátiť

Keďže je možné spomínaný mechanizmus identifikovať, bolo by možné vyvinúť účinnú látku, ktorá by vzniku zrazenín zabránila.

Nemeckí vedci z Greifswaldskej univerzity údajne zistili príčinu vzniku krvných zrazenín v mozgu, ktoré sa objavili u niektorých ľudí zaočkovaných proti koronavírusu vakcínou od firmy AstraZeneca. Táto očkovacia látka podľa nich spúšťa u niektorých ľudí v organizme obrannú reakciu, typickú pri hojení rán. Informovali o tom v piatok týždenník Focus a stanica NDR.

Výskumníci na základe analýz vzoriek krvi šiestich pacientov s trombózou zistili, že po podaní očkovacej látky sa u niektorých spustil mechanizmus, ktorý aktivuje tvorbu krvných doštičiek, čo sa zvyčajne deje iba pri hojení krvácajúcej rany. To môže následne viesť k vytvoreniu zrazenín v mozgu.

Prípady trombózy sa objavili aj pri vakcíne Pfizer. V Británii viac ako pri AstraZeneca

Na výskume spolupracovali vedci z Greifswaldu s Inštitútom Paula Ehrlicha, ktorý je v Nemecku zodpovedný za schvaľovanie a kontrolu očkovacích látok, ako aj s lekármi z Rakúska. V Rakúsku zomrela po očkovaní vakcínou od AstraZenecy zdravotná sestra; jej úmrtie však podľa výsledkov pitvy nesúviselo s očkovaním.

Keďže je možné spomínaný mechanizmus jednoznačne identifikovať, bolo by podľa vedcov možné vyvinúť účinnú látku, ktorá by vzniku zrazenín zabránila. Nebude ju však možné podávať preventívne, ale až vtedy, keď krvné zrazeniny vzniknú.

Zistenia vedcov z Greifswaldu zatiaľ nepreverovali nezávislí experti ani neboli zverejnené v odbornom časopise.

Európska agentúra pre lieky (EMA) vo štvrtok oznámila, že vakcína od firmy AstraZeneca nesúvisí s celkovým zvýšeným rizikom vzniku krvných zrazenín jej výhody prevažujú nad rizikami. Viacero európskych krajín následne oznámilo, že obnoví očkovanie touto vakcínou, ktoré pre správy o výskyte krvných zrazenín u viacerých zaočkovaných osôb v priebehu tohto a minulého týždňa pozastavili.

Vo Francúzsku sa vakcína od AstraZenecy odporúča len pre ľudí nad 55 rokov

Francúzsky nezávislý úrad nad zdravotnou starostlivosťou (HAS) v piatok odporučil, aby vakcínu proti chorobe COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca dostávali iba ľudia vo veku viac ako 55 rokov. Informovala o tom agentúra AFP.

HAS uviedol, že jeho odporúčanie sa zakladá na fakte, že správy o krvných zrazeninách, ktoré viedli k pozastaveniu očkovania vakcínou AstraZeneca vo Francúzsku i ďalších európskych krajinách, sa vyskytli iba u osôb mladších ako 55 rokov.

Vakcínou AstraZeneca sa v piatok dá zaočkovať aj predseda francúzskej vlády Jean Castex (55). Pôvodne mal v úmysle čakať na očkovanie, kým naňho príde rad podľa roku narodenia, ale teraz sa chce dať zaočkovať vakcínou AstraZeneca, aby zvýšil dôveru francúzskej verejnosti v túto látku.

Castex toto svoje rozhodnutie avizoval už v utorok, keď vyhlásil, že sa AstraZenecou dá zaočkovať hneď po tom, ako bude vo Francúzsku zrušené dočasné pozastavenie jej používania.

BERLÍN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nemecko

Dôležité udalosti