Namiesto desiatich centimetrov do nosa len dva. Samotestovanie doma dostalo zelenú

Ilustračná snímka.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Úrad odporúča testovanie pod dohľadom vyškoleného pracovníka.

Dvadsať miliónov nazálnych testov, ktoré ministerstvo zdravotníctva už zakúpilo a vyvolali mediálny rozruch, v piatok (19. 3.) dostalo od odborníkov zelenú. Napriek pochybnostiam ich budeme môcť využívať na samotestovanie.

Nazálne testy posudzoval Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo. V piatok udelil ministerstvu predbežné povolenie.

Zvyčajne trvá schvaľovanie výrobkov niekoľko mesiacov, no keďže je mimoriadna situácia, proces skrátili a udelili výnimku.

Na rozdiel od nosohltanových antigénových testov netreba robiť výter z hĺbky desiatich centimetrov, ale len z dvoch.

Úrad odporúča testovanie pod dohľadom vyškoleného pracovníka, nemusí však ísť o zdravotníka. Je teda otázne, či sa budú využívať len v školách a firmách, alebo aj na domáce použitie.

Odborníci sa zhodujú na tom, že nie každý je schopný či ochotný test vykonať a vyhodnotiť správne. Pravdepodobne by nemal nahrádzať certifikát, ktorý teraz potrebujeme napríklad aj na cestu do zamestnania.

Proti týmto testom nie je ani opozícia. Je však skeptická, ako dopadne schvaľovací proces. Poslanci v piatok schválili, že budú v skrátenom legislatívnom konaní rozhodovať aj o používaní samotestov, v ten deň to však už nestihli. V rokovaní budú pokračovať opäť v utorok (23. 3.).

Viac v reportáži Miroslavy Ondrejčíkovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti