Veľa Slovákov ešte stále odmieta AstraZenecu. Od nedele začínajú očkovať ľudí nad 55 rokov

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: FOTO TASR - Henrich Mišovič

Prihlásiť sa je možné v elektronickej čakárni.

Na očkovanie sa oddnes môžu hlásiť ľudia nad 55 rokov. Štát spustil piatu fázu očkovania. Prvú dávku by mali niekde dostať už zajtra. Zaočkovaní budú vakcínou od AstraZeneca. Po tom, čo jej bezpečnosť potvrdila Európska lieková agentúra, viaceré krajiny ňou očkovať začínajú opäť.

K včerajšiemu dátumu dostalo na Slovensku prvú dávku vakcíny proti koronavírusu viac ako pol milióna ľudí. Piatu očkovaciu fázu štát spúšťa po tom, čo má konečne každé krajské mesto veľkokapacitné vakcinačné centrum. Dnes sa do siete pridali Trenčín a Nitra.

V Nitre chcú tento víkend zaočkovať dvetisíc ľudí.

A ministerstvo dnes oznámilo, že v najbližších dvoch týždňoch sa pre ľudí v elektornickej čakárni uvoľnia tisíce nových termínov.

Ešte minulý týždeň sa ľudia v Banskobystrickom kraji vo veľkom odhlasovali z očkovania, odmietali vakcínu od firmy AstraZeneca. Dnes to pred krajským vakcinačným centrom vyzeralo na veľký nával.

Štátny objednávací systém podľa organizátorov opäť haproval - na rovnaký čas im pri viacerých termínoch štát objednal aj po desať ľudí. Do poslednej chvíle nemali ani prístupové heslá do systému Čakáreň. Zatiaľ nevedia vyhodnotiť, či ľudia stále očkovaciu látku od Astry odmietajú, v uplynulých dňoch to ale bol problém.

"Zo zoznamov od ministerstva tretina až dve tretiny ľudí neprišli a keď sme ich obvolávali, tak povedali, že nechcú Astru," povedala koordinujúca lekárka.

Pozrite si reportáž


NITRA/TV Markíza/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.