Problémy s vakcínami pokračujú. V apríli vraj nebude ani očkovacia látka od Johnson & Johnson

Výpadky dodávok už avizovala aj AstraZeneca.

Do Českej republiky nakoniec v apríli nedorazí vakcína proti chorobe COVID-19 od spoločnosti Johnson & Johnson (J&J), oznámil v utorok český premiér Andrej Babiš, ktorého citoval spravodajský server iDNES.cz.

Minister zdravotníctva Jan Blatný pritom ešte v piatok avizoval, že J&J do ČR dodá už počas apríla desaťtisíce dávok svojej očkovacej látky, pripomína iDNES.cz. „Bohužiaľ, v apríli ju nedostaneme, nikde nebude, ani (vakcína od firmy) CureVac. Dostaneme Pfizer / BioNTech, Modernu, AstraZenecu. Ale tá znížila počet dodávok. Ale je to veľká neistota, ťažko sa to plánuje,“ povedal Babiš na rozhlasovej stanici Frekvencia 1.

Európska agentúra pre lieky schválila ďalšiu vakcínu. Je to prvá jednodávková

Vakcína od americkej spoločnosti J&J mala byť podľa pôvodných vyjadrení ministra zdravotníctva dodávaná do Európskej únie od 16. apríla. Česko má objednané celkom dva milióny dávok tejto jednodávkovej očkovacej látky, približuje iDNES.cz. „Už v apríli budú do ČR dodané vakcíny pre desiatky tisíc osôb. Očkovať ich budú priamo praktickí lekári a priamo im budú (vakcíny) dovážané,“ povedal v piatok Blatný.

Väčšina členských štátov EÚ má problém s nedostatkom vakcín, komentuje iDNES.cz. Britsko-švédska spoločnosť AstraZeneca v prvom kvartáli tohto roku dodá len približne tretinu z viac ako 90 miliónov zazmluvnených dávok. Dodávky navyše plánuje výrazne obmedziť aj v druhom štvrťroku.

Zdravotníci v Česku aplikovali doteraz 1.378.675 dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19. V pondelok bolo zaočkovaných 33.331 ľudí. Obe dávky dostalo 371.235 ľudí.

PRAHA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti