Prekonali ste covid a máte problém s dýchaním? Tieto cvičenia pomôžu vašim pľúcam

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Jaumigs

Dôležité je, aby ste cvičenia robili poctivo a pravidelne.

Na Slovensku už malo pozitívny výsledok testu na koronavírus státisíce ľudí (700 000 PCR + Ag pozitívnych testov). Mnohí prekonali vírus bez alebo iba so slabými príznakmi, tisíce ľudí však skončili hospitalizovaní v nemocnici, na JIS či napojení na pľúcnu ventiláciu a vyše 9-tisíc pacientov ochoreniu podľahlo. Väčšina z nich má následky ochorenia, zdeformované pľúca, zjazvenie, atelektázu pľúc či zníženú kapacitu pľúc.

V týchto prípadoch sú pre ľudí nesmierne dôležité dychové cvičenia. V Teleráne sa o nich rozprávali a názorne si ich ukázali s vedúcou fyzioterapeutkou v NÚSCH Katarínou Melicherčíkovou.

Prečítajte si aj: Za utorok pribudlo takmer dvetisíc prípadov covidu, výrazne klesol počet hospitalizovaných

Prečo sú cvičenia potrebné?

Dychové cvičenia naučia ľudí v prvom rade správne dýchať aj doma a pomocou nich si viete preventívne zlepšiť dýchanie, ale aj odstrániť príznaky ochorenia a zjemniť ich ochromenie. „Vďaka nim dostanete dýchanie pod kontrolu. Ak sú dýchacie cesty zanesené hlienom, pomôžu vám distribuovať ho von, vykašľať a niektoré z nich slúžia aj na upokojenie pacienta,“ hovorí fyzioterapeutka.

Najmä pri záchvate kašľu sa potrebuje pacient upokojiť. Bránicové cvičenie mu zníži pulz aj tlak, pacient sa upokojí, dostane sa do pohody.

Pomôcť sa dá aj pacientom so zníženou kapacitou pľúc, zdeformovanými pľúcami alebo tým, ktorí majú na niektorých miestach dokonca atelaktázy. V týchto prípadoch je rozumnejšie zveriť sa do rúk odborníkov, fyzioterapeutom a rehabilitačným lekárom, ktorí budú s pacientom individuálne pracovať a naučia ho jednotlivé cvičenia správne vykonávať. Následne, keď už pacient vie, čo má robiť, pokračuje s cvičením doma.

Zdroj: shutterstoc.com/PK-stocker

Ako cvičiť

Saturácia krvi kyslíkom (SpO2) je podiel koncentrácie kyslíka v krvi v percentuálnom vyjadrení. Štandardne sa meria u lekára, ale je bežné, že vám ju v dnešnej dobe prezradia aj inteligentné hodinky. Bežný človek bez problémov ju má na hodnote 95 percent. Pacienti, ktorí prekonali ťažký priebeh koronavírusu alebo stále ležali na lôžku, majú jej hodnotu na približne 90 percentách. Pravidelným cvičením ju ale vedia zvýšiť o jedno aj dve percentá.

Cvičení je hneď niekoľko, ale základné je kontrolované dýchanie a dýchanie bránicou. Cvičenia je potrebné vykonávať v cykloch päť až sedemkrát. Je to individuálne, ak nevládzete, radšej urobte kontrolované tri cviky ako nesprávne vykonaných sedem. Tieto cykly by ste mali opakovať dvakrát denne, napríklad ráno a večer.

Na začiatok si môžete nachystať pomôcky. Medzi ne patria napríklad obyčajné balóny, vodné balóny aj spirometer, ktorý vám môže predpísať váš lekár a kontrolujete si ním nádych aj výdych. Pri cvičeniach je dôležité mať vždy vystretý chrbát, krčnú chrbticu a nezdvíhať pri nádychu ramená. Pri kontrolovanom cvičení môžete sedieť na stoličke bez operadla, pri bránicovom si môžete aj sadnúť. Zapamätajte si, že váš výdych musí byť vždy dvojnásobne dlhší ako váš nádych.

Aby ste sa naučili cvičenia správne, pozrite si ich ukážku v nasledujúcom rozhovore s fyzioterapeutkou.


V blízkej budúcnosti zverejní inštruktážne video ako na ne aj Únia pre zdravšie srdce.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti