Prekvapivý objav vedcov. Vírus, ktorý spôsobuje obyčajné nachladnutie, poráža covid

Ilustračná snímka.
Zdroj: Reflex

Keď vedci vypustili tento vírus a koronavírus SARS-CoV-2 zároveň, uspel len vírus spôsobujúci nachladnutie.

Rhinovírus, ktorý spôsobuje obyčajné nachladnutie, môže z ľudského tela vypudiť koronavírus. O tomto objave napísali vedci z univerzity v Glasgowe v štúdii, ktorej závery priniesol odborný časopis Journal of Infectious Diseases a aj BBC.

Prínos rhinovírusu môže síce byť krátkodobé, on samotný je však taký rozšírený, že by podľa vedcov mohol v niektorých ročných obdobiach pomôcť pri spomalení covidu.

Tím vedcov použil repliku výstelky dýchacích ciest človeka, ktoré sú tvorené rovnakým typom buniek, a nakazil ich vírusom SARS-CoV-2 a rhinovírusom, ktorý je jednou z najrozšírenejších infekcií u ľudí a spôsobuje nachladnutie.

Keď vedci vypustili rhinovírus a SARS-CoV-2 zároveň, uspel len rhinovírus. Keď mal rhinovírus náskok 24 hodín, SARS-CoV-2 sa dovnútra vôbec nedostal. Pokiaľ mal SARS-CoV-2 hodinový náskok, rhinovírus ho aj tak premohol a z organizmu ho vypudil.

„SARS-CoV-2 sa nikdy neuchytil, je silne inhibovaný rhinovírusom. Je to úplne vzrušujúce, pretože pokiaľ máte vysokú prevalenciu rhinovírusu, mohol by zastaviť novú infekciu SARS-CoV-2," uviedol doktor Pablo Murcia.

Ďalšie pokusy ukázali, že rhinovírus spúšťa imunitnú reakciu vo vnútri nakazených buniek, čo vírusu SARS-CoV-2 zabráni v replikácii seba samého.

Keď vedci zablokovali imunitnú reakciu, tak bola úroveň vírusu covidu rovnaká, ako keď tam rhinovírus nebol.

Covid by však bol schopný znovu spôsobiť infekciu, akonáhle by nachladnutie poľavilo a imunitná reakcia sa oslabila.

Podľa profesora Lawrence Younga z Lekárskej fakulty univerzity vo Warwicku sú rhinovírusy „vysoko prenosné".

Zverejnená štúdia podľa neho naznačuje, že „táto bežná infekcia by mohla ovplyvniť dopad covidu a šírenie SARS-CoV-2, najmä v jesenných a zimných mesiacoch, keď sú sezónne nachladnutia častejšie".

GLASGOW/rd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme štúdia

Dôležité udalosti