ŠÚKL zverejnil druhý prípad možného súvisu medzi očkovaním a úmrtím

Najhorsi tyzden Ida Rapaicova KOMPLET_markiza_sk_bez_loga.mp4
Zdroj: TASR/AP

Ide o 79-ročnú pacientku s viacerými chronickými ochoreniami.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv v stredu (24. 3.) uzavrel druhý prípad možného súvisu medzi očkovaním a úmrtím. Išlo o 79-ročnú pacientku s viacerými chronickými ochoreniami, ktorú očkovali proti COVID-19 vakcínou od spoločnosti Moderna.

„Príčina úmrtia bola stanovená pitvou a súvisela s chronickými ochoreniami pacientky. Vzhľadom na to, že vzniknuté nežiaduce reakcie po očkovaní mohli prispieť k celkovému zhoršeniu zdravotného stavu, príčinná súvislosť medzi očkovaním a úmrtím bola stanovená ako možná," informovala médiá hovorkyňa ústavu Magdaléna Jurkemíková.

O podobnom prípade informoval ústav 26. januára, vtedy išlo o úmrtie muža v rovnakom veku. Očkovali ho vakcínou Comirnaty a príčinná súvislosť bola takisto stanovená ako možná.

Ako ďalej informovala Jurkemíková v súvislosti s očkovaním na prevenciu ochorenia COVID-19 štátny ústav eviduje k strede (24. 3.) celkom 2 580 hlásení podozrení na nežiaduce účinky. K štvrtku (25. 3.) je z celkového počtu hlásení 94 závažných, čo predstavuje 3,6 percenta.

Každý reaguje na vakcínu inak

Vakcíny pichajú do svalu a môžu v priebehu hodín až dní po podaní vyvolať reakcie menšej alebo strednej intenzity, ktoré spontánne v priebehu niekoľkých dní odznievajú.

Výskyt a intenzita nežiaducich reakcií závisia od celkového zdravotného stavu daného človeka, od veku (všeobecne sú nežiaduce reakcie po očkovaní u ľudí vo vyššom veku menej časté a menej intenzívne), iných súbežne užívaných liekov, imunitnej odpovede, ale v niektorých prípadoch aj od psychického nastavenia človeka.

„Takisto ich výskyt a intenzita závisí od toho, či ide o prvú alebo druhú dávku. Pri tzv. mRNA vakcínach - Comirnaty a COVID-19 Vaccine Moderna boli pozorované častejšie a intenzívnejšie nežiaduce reakcie po druhej dávke vakcíny. Naopak, po vakcíne COVID-19 Vaccine AstraZeneca boli po druhej dávke v klinických skúšaniach pozorované nežiaduce reakcie menej často a menej intenzívne," zdôraznila Jurkemíková.

Nežiadúce účinky treba nahlásiť

Podľa ŠÚKL počet prijatých hlásení podozrení na nežiaduce účinky závisí od počtu dostupných vakcín, zaočkovaných ľudí, dĺžky obdobia používania jednotlivých vakcín a subjektivity odosielateľa hlásenia.

„Niektorí zaočkovaní, laická verejnosť, pristupujú ku vzniknutým reakciám zodpovednejšie a hlásia aj mierne a krátkodobé nežiaduce účinky. Každý má možnosť nahlásiť podozrenie na nežiaduci účinok a štátny ústav prijíma všetky hlásenia a v prípade potreby dožiadava ďalšie informácie od odosielateľa. Objektívnejšie hlásenia z odborného hľadiska prijíma ŠÚKL od odbornej verejnosti - zdravotníckych pracovníkov. Pri hodnotení počtu a závažnosti hlásení je potrebné vziať do úvahy všetky faktory vrátane odosielateľa hlásenia. Je preto nesprávne zamerať sa len na počet hlásení a považovať vakcínu s vyšším počtom hlásení za menej bezpečnú," vysvetlila hovorkyňa.


Podľa Jurkemíkovej všetky tri vakcíny spĺňajú prísne nároky na bezpečnosť a ani prijaté podozrenia na nežiaduce účinky ich bezpečnosť nespochybňujú. Dokumenty k registrovaným vakcínam a informácie o tom, ako nahlásiť podozrenia na nežiaduce účinky, nájdete tu.  Hlásenia sa po ich prijatí spracúvajú podľa štandardných farmakovigilančných postupov, podrobnosti nájdete na webe ústavu.

Ústav bude zverejňovať štatistiky hlásení podozrení na nežiaduce účinky vakcín na prevenciu ochorenia COVID-19 na týždennej báze. Doteraz boli zverejnené dve mesačné správy za mesiace január a február, v ktorých budeme pokračovať aj nasledujúce mesiace.

Do stredy (24. 3.) zaočkovali podľa údajov NCZI prvou dávkou 580 198 a druhou dávkou 250 505 osôb. 

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme ŠÚKL

Dôležité udalosti