Štát znížil príspevky pre odberné miesta. Pre mnohé to môže byť likvidačné

19 MOM peniaze.transfer.jpg_bez_watermarku_1.jpg

Terajšie zmluvy platia iba do konca mesiaca, ak chce MOM pokračovať, musí podpísať dodatok.

Mobilné odberové miesta dostávali doteraz niečo cez 800 eur na deň a v priemere 1200 počas pracovného pokoja. Tomu je koniec, po novom budú mať počas pracovného dňa príspevok 500 eur a len 900 za sviatok. Pre mnohých je to vraj likvidačné.

„Všetky platby sa znížili v priemere o 40 percent. Keď sme si to prerátali s kolegami, zistili sme, že sme v strate a za týchto okolností nie sme schopní tie MOM prevádzkovať," hovorí projektový manažér Rychlotest-covid, Martin Vavrinčík.

Zdroj: TV Markíza,

Ministerstvo rozposlalo dodatky k zmluvám na poslednú chvíľu, len pár dní pred ich koncom. Prevádzkovatelia nemusia súhlasiť s predlžením zmlúv. „Povedať 250 ľuďom, že o týždeň už nemusia prísť do práce, zvlášť teraz, pred Veľkou nocou, keď denne testujeme 5 000 ľudí nie je korektné," vysvetľuje Vavrinčík.

Ministerstvo chcelo týmto krokom zabrániť plytvaniu verejných financií. Rovnako tak znížilo nároky na mobilné odberové miesta čo sa týka počtu ochranných pomôcok a môžu mať o jedného pracovníka menej. „My si uvedomujeme, že tá suma sa znížili relatívne výrazne. Faktom ale je, že to zníženie vychádzalo z reálnych kontrol analýzy nákladov. A zároveň aj z faktu, že sme upravili podmienky, ktoré sú teraz menej prísne a teda majú MOM nižšie náklady na prevádzku," vysvetlila Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva.

Podľa projektového manažéra s nimi však nikto nič nekomunikoval. Zníženie príspevku pocítia najmä pracovníci, ktorých MOM zamestnávali. Častokrát sú to zdravotníci či bývalí pracovníci gastro-prevádziek, ktorí ostali bez príjmu.

MOMiek je asi 800 na celom Slovensku z toho asi 100 v hlavnom meste. Pokiaľ by sa po zmene pravidiel znížil ich počet hrozí, že sa ľudia začnú zhromažďovať na jednom mieste a zase sa začnú tvoriť dlhé rady.

Ktorých MOM sa to najviac dotkne, sa dozviete z reportáže Miroslavy Ondrejčíkovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zmluva

Dôležité udalosti