Otvorený list Mikasa: Prosím, vydržme. Musíme sa vzdať šibačky a oblievačky

Podľa hlavného hygiena nás čakajú dôležité dni, ktoré rozhodnú o ďalšom vývoji.

Hlavný hygienik Ján Mikas poslal Slovákom otvorený list. Vyzýva v ňom ľudí, aby vydržali a dodržiavali opatrenia počas veľkonočných sviatkov.

„Veľká noc je nielen symbolom utrpenia a straty, ale tiež nového začiatku - novej nádeje. Pandemický rok nás všetkých poznačil - jednotlivcov, rodiny, komunity aj spoločnosť ako celok. Naše plány a očakávania sa stretli s realitou: opatrenia, ktoré mali byť dočasné či krátkodobé, sú stále s nami,” prihovára sa Mikas.

Dodáva, že uplynulé mesiace boli veľmi ťažké najmä pre zdravotníkov a rodiny, ktoré prišli o svojich blízkych. Ocitli sme sa v situácii, ktorej sme sa báli. Aktuálne štatistiky nám ale podľa Mikasa dávajú dôvod na opatrný optimizmus. Ak budeme naďalej disciplinovaní a budeme držať spolu, pozitívny trend sa potvrdí.

„Pre každého z nás bude ťažké vzdať sa stretnutí s rodinou a priateľmi, spoločnej oslavy viery alebo tradičnej šibačky a oblievačky. Musíme to však urobiť. Po Vianociach sme všetci videli, akú veľkú cenu môžeme zaplatiť za pár bezstarostných dní. Nedopusťme, aby sa to zopakovalo. Prosím, urobme všetko pre to, aby sme sa v tejto kritickej chvíli uchránili pred infekciou a nerozšírili ju ďalej medzi svojich blízkych. Ak budeme disciplinovaní a čísla sa budú naďalej zlepšovať, budeme môcť vrátiť deti do škôl a pomaly rušiť obmedzenia, ktoré nám všetkým komplikujú život,” dodáva Mikas.

Ľuďom želá pokojné sviatky a aby vydržali. „Je to len v našich rukách,” uzavrel hlavný hygienik.

Súvisiaci obsah

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti