EMA nezistila žiadne špecifické riziká pri vakcíne AstraZenecy

Ampulka s vakcínou od spoločnosti AstraZeneca proti ochoreniu COVID-19.
Zdroj: TASR/AP

WHO zase skúmala čínske vakcíny.

Odborníci skúmajúci súvislosti medzi vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca a krvnými zrazeninami nenašli žiadne špecifické rizikové faktory, vrátane veku či pohlavia, ale vykonávajú ďalšiu analýzu. V stredu to oznámila Európska agentúra pre lieky (EMA), ktorú v správe citovala tlačová agentúra AFP.

EMA však uviedla, že jej výbor pre bezpečnosť liečiv podľa očakávania vydá k spornej vakcíne "aktualizované odporúčanie" po svojom pravidelnom mesačnom stretnutí, ktoré sa uskutoční na budúci týždeň.

Nemecko sa v utorok stalo ďalšou zo série krajín, ktoré vydali odporúčanie nepoužívať vakcínu od AstraZenecy u mladších ľudí, keďže boli hlásené zriedkavé prípady krvných zrazenín - vláda v Berlíne to odporučila napriek tomu, že EMA tvrdila, že vakcína je bezpečná.

"Súčasným skúmaním sa nezistili žiadne špecifické rizikové faktory, ako je vek, pohlavie či predchádzajúce poruchy zrážanlivosti krvi u človeka, ktoré by súviseli s týmito veľmi zriedkavými prípadmi," napísal regulačný úrad Európskej únie v stredajšom vyhlásení, ktoré sa týkalo výskytu krvných zrazenín u ľudí po podaní vakcíny od AstraZenecy.

"Príčinná súvislosť krvných zrazenín s vakcínou nie je dokázaná, ale je možná a pokračuje ďalšia analýza," doplnila EMA so sídlom v holandskom Amsterdame.

Vyhlásenie EMA prišlo po tom, čo sa odborníci stretli v pondelok a diskutovali o najnovších údajoch o vakcíne od AstraZenecy. O ich vyjadreniach a reakciách bude diskutovať spomínaný bezpečnostný výbor na budúci týždeň.

Regulačný úrad EMA zopakoval svoj názor, ktorý uviedol už v netrpezlivo očakávanom vyhlásení 18. marca - napísal v ňom, že "výhody vakcíny pri ochrane ľudí pred ochorením COVID-19, spojeným s nebezpečenstvom smrti a hospitalizácie, prevyšujú možné riziká".

Pfizer predstavil výsledky testov na tínedžeroch. Vďaka nim sa zrejme posunie hranica očkovania

WHO: Čínske vakcíny sú zrejme bezpečné a účinné, no chýbajú dáta

Experti Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v stredu vyhlásili, že predbežná analýza klinických štúdií dvoch čínskych vakcín proti novému koronavírusu potvrdila ich „bezpečnosť a dobrú účinnosť". WHO však zároveň poukázala na nedostatok údajov, ktoré mali k dispozícii, informovala agentúra AFP.

„Vakcíny preukázali bezpečnosť a dobrú účinnosť voči symptomatickému ochoreniu COVID-19. K vakcínam však nebol poskytnutý dostatok dát, čo sa týka starších vekových skupín a osôb s pridruženými ochoreniami," uviedla Strategická poradná skupina odborníkov (SAGE) pôsobiaca pri WHO. Preto budú podľa SAGE potrebné i ďalšie štúdie.

Odborníci hodnotili očkovacie látky Sinovac a Sinopharm, ktoré sa už používajú vo viacerých krajinách sveta, kde boli schválené na núdzové použitie.

Čínske regulačné úrady dosiaľ schválili štyri domáce očkovacie látky proti koronavírusu. SAGE ale poukázala na to, že žiadna z nich ešte nedostala autorizáciu od WHO.

Svetová zdravotnícka organizácia zatiaľ schválila na núdzové použitie vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech, AstraZeneca/Oxford a Johnson & Johnson.

AMSTERDAM/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.