O vakcínach Sputnik V, ktoré vyvolali vládnu krízu, je už mesiac ticho

Adenovírusová ruská vakcína Sputnik V v sklade v Šarišských Michaľanoch.
Zdroj: TASR - Milan Kapusta

Závery štátneho ústavu sú zatiaľ neverejné.

Ticho okolo Sputniku V. Bude to už mesiac od kontroverzného dovozu ruskej vakcíny na Slovensko. Sputnikom V sa stále neočkuje. Štátny ústav už vydal stanovisko k použitiu vakcíny. Pre verejnosť je však zatiaľ tajné.

Presne 200-tisíc dávok vakcíny Sputnik V je už mesiac v skladoch. Rozhodnutie o tom, či a ako sa budú používať, sa očakávalo vo štvrtok (31. 3.). Štátny ústav pre kontrolu liečiv už skutočne dokončil svoje kontroly. O Sputniku je však ticho. Závery sú zatiaľ neverejné.

„ŠÚKL dodal stanovisko k vakcíne Sputnik V ministerstvu zdravotníctva, ktoré rozhoduje o použití neregistrovaných liekov, vrátane tejto vakcíny na Slovensku,“ napísal nám v reakcii štátny ústav.

Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová názor odborníkov zo ŠÚKL v tejto chvíli bližšie nekonkretizovala, pretože si ešte potrebujú skompletizovať odborné názory. „Môžeme ubezpečiť, že to nikde neviazne. Chceme si byť istí na odborných podkladoch. Aktuálne ešte prebiehajú laboratórne testovania predmetnej vakcíny,“ vysvetlila.

Už sú známe výsledky testu Sputniku na myšiach a morčatách. Prečítajte si, ako hlodavce dopadli

Podľa našich informácií ich robí Slovenská akadémia vied. Na otázky, v akom štádiu sú, či majú priebežné zistenia a kedy budú závery, sa nevyjadrila. Dokedy bude ticho okolo Sputniku, nevedno. Ministerstvo ďalšie termíny zverejňovať nechce.

O Sputniku sa debatuje aj inde. Rakúšania napríklad rokujú o kúpe milióna týchto vakcín. O možných dodávkach do Európskej únie diskutovali s ruským prezidentom aj nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident.

Zdroj: TASR - Milan Kapusta

„Hýbe sa celoeurópsky, lebo aj v Rakúsku, Taliansku a Nemecku sa vedú úvahy o tom, či Sputnik V začať používať. Som rád, že nikto nemá predsudky voči tomu, odkiaľ vakcína pochádza, pretože skôr či neskôr nás čaká aj diskusia o čínskych alebo indických vakcínach,“ tvrdí štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus.

Bol to práve Sputnik V, ktorý na Slovensku rozbehol vládnu krízu, keď ho prvého marca kontroverzným spôsobom na letisku prezvali Igor Matovič a Marek Krajčí. Obaja už prišli o funkciu.

Minister Jaroslav Naď si nemyslí, že ruská vakcína bude opäť jablkom sváru. „Problém nie je vo vakcíne samotnej, problém je v spôsobe, akým bola vakcína objednaná a ako došla na Slovensko,“ dodal Klus.

Pozrite si reportáž Zuzany Javorovej.

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Koaličná kríza

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.