Čo nás čaká po Veľkej noci? Zmena testovacej stratégie a veľmi opatrné uvoľňovanie

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Ľudí, ktorí potrebujú antigénový test ubúda.

Mobilných odberových miest síce ubudlo, no stále ich je dosť. Testovať sa po novom budeme zrejme menej a na konzíliu sa radili aj o otváraní škôl. Čo nás čaká po Veľkej noci, nechcú kompetentní prezradiť, podstatné podľa nich je momentálne to, aby sme počas sviatkov dodržiavali zákaz vychádzania.

Od apríla nastavilo ministerstvo mobilným odberovým miestam nové pravidlá. Znížili im platby a niektoré z nich to preto zabalili. Zdá sa však, že aj keď dostanú od štátu menej, udržiavať MOMku je dobrý biznis.

Od apríla funguje 717 mobilných odberových miest po celom Slovensku. Sú to mobilné odberové miesta, ktoré majú zmluvu s ministerstvom zdravotníctva, to znamená, že ľudia tam majú bezplatné antigénové testovanie. Ich počet klesol oproti minulému mesiacu len približne zo 770 na 717. Po celom Slovensku ich je 2700.

Postupne totiž klesá aj počet tých, ktorí potrebujú antigénové testovanie. Napríklad ľudí, ktorí sú už zaočkovaní aj druhou dávkou vakcíny, sa testovanie netýka vôbec a tí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19, majú na 90 dní výnimku. Ministerstvo plánuje po sviatkoch celú testovaciu stratégiu aj tak zmeniť.

Tesne pred sviatkami sedelo na ministerstve konzílium odborníkov. Zamýšľajú sa aj nad sprístupnením domáceho samotestovania. Čísla sú dobré, ak sa ešte udržíme na uzde a opatrenia budeme dodržiavať, zrejme nás o pár dní čaká uvoľňovanie.

Lekár Vladimír Krčméry upozorňuje, že nemôžeme otvoriť všetko a naraz. Uvoľňovanie musí byť postupné.

Téme sa venovala Ľubica Janíková:

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti