Covid automat: Od pondelka zostávajú na Slovensku posledné dva čierne okresy

Covid automat platný od 6. apríla.
Covid automat platný od 6. apríla. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva

Na národnej úrovni však zostáva Slovensko celé čierne.

Od budúceho pondelka (12. 4.) budú podľa COVID automatu dva okresy v čiernej zóne, teda vo štvrtom stupni varovania. V bordovej zóne ich bude 36, v červenej bude 39 okresov. Do I. stupňa varovania sa dostali dva okresy. V utorok o tom informovalo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. Krajina naďalej zostáva na národnej úrovni v čiernej farbe tj. vo 4. stupni varovania.

„Pod hranicou 3000 hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 sme už niekoľko dní, ak udržíme pozitívny vývoj poklesu v číslach, postupne sa Slovensko môže prepnúť do tzv. bordovej farby už 19. apríla,“ uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Situácia na Slovensku sa podľa ministerstva mierne zlepšuje vďaka dôslednému dodržiavaniu opatrení zo strany verejnosti.

V 4. stupni varovania zostanú okresy Kysucké Nové Mesto a Poprad.

- V čiernych okresoch potrebujete na cestu do práce test nie starší ako 7 dní. Taký istý test potrebujete aj na cestu do prírody vo svojom okrese.

V 3. stupni varovania budú okresy: Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Bytča, Čadca, Detva, Dolný Kubín, Gelnica, Humenné, Ilava, Krupina, Levoča, Lučenec, Martin, Michalovce, Myjava, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Pezinok, Poltár, Považská Bystrica, Prešov, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Ružomberok, Senica, Snina, Stará Ľubovňa, Trenčín, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Vranov nad Topľou, Žiar nad Hronom, Žilina, Zvolen.

- Pre okresy v bordovej farbe platí povinný test nie starší ako 7 dní na cestu do práce, do prírody vo svojom okrese však test nepotrebujete.

V 2. stupni varovania budú okresy: Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava, Brezno, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Kežmarok, Komárno, Košice, Košice-okolie, Levice, Liptovský Mikuláš, Malacky, Madzilaborce, Nitra, Piešťany, Prievidza, Rožňava, Sabinov, Šaľa, Senec, Skalica, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trebišov, Trnava, Veľký Krtíš, Žarnovica

- Obyvateľom červených okresov stačí do práce test starší nie viac ako 14 dní, v prírode vo svojom okrese sa môžu pohybovať bez testu.

V 1. stupni varovania budú okresy: Nové Zámky a Zlaté Moravce

- Obyvateľom ružových okresov stačí do práce test starší nie viac ako 21 dní, v prírode vo svojom okrese sa môžu pohybovať bez testu.


Pozvoľný pokles prípadov

Na Slovensku od marca pokračuje pozvoľný pokles potvrdených prípadov ochorenia COVID-19. Naďalej klesá aj počet výjazdov záchrannej zdravotnej služby k covid pozitívnym resp. suspektným pacientom. Za uplynulý týždeň mali 1271 výjazdov. Pokles je badateľný naprieč krajmi.

Očkovanie v krajine podľa ministerstva plynule pokračuje. Aktuálne je aplikovaných 1.022.654 dávok, druhú dávku už dostalo 263.913 ľudí. Očkuje sa aj v zariadeniach sociálnych služieb. „V 74 percentách týchto zariadení je už aplikovaná prvá dávka očkovacej látky, druhou dávkou sa už očkovalo v 44 percentách,“ spresnila Eliášová.

Do konca apríla podľa hovorkyne krajina očakáva dodanie 292 500 očkovacích dávok od spoločnosti Pfizer a Biontech, 80 400 dávok od Moderny, 200 000 od Astra Zenecy a koncom apríla 26 400 dávok od Johnson & Johnson.


BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti