Reštaurácie nie, obchody i kostoly áno: Takéto sú opatrenia covid automatu pre bordovú farbu

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Ak sa potvrdí pozitívny trend, covid automat sa prepne 19. apríla.

Slovensko zostane budúci týždeň podľa covid automatu na celonárodnej úrovni v 4. stupni varovania, teda v čiernej farbe. Ak sa však pozitívny trend potvrdí aj o týždeň, od 19. apríla by sa Slovensko malo „prepnúť" do tzv. bordovej farby, teda 3. stupňa varovania.

„Pod hranicou 3000 hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 sme už niekoľko dní, ak udržíme pozitívny vývoj poklesu v číslach, postupne sa Slovensko môže prepnúť do tzv. bordovej farby už 19. apríla," uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva

Ako sa zmenia opatrenia?

Ak sa pri uvoľňovaní opatrení budeme držať covid automatu, cestovať bude možné do prírody už aj do iných okresov, no tie nesmú byť v čiernej farbe. Celonárodná bordová farba znamená, že rúška zostávajú povinné aj vonku.

Okrem materských škôl, prvého stupňa základných škôl a posledných ročníkov stredných škôl sa otvoria aj koncové ročníky základných škôl.

Svoje brány budú môcť otvoriť aj kostoly, avšak s obmedzenou kapacitou - jedna osoba na 15 metrov štvorcových a iba s negatívnym testom.

Otvoriť sa budú môcť obchody, služby či nákupné centrá, avšak musia dodržať pravidlo maximálne jedného zákazníka na 15 štvorcových metrov a vstup bude možný iba s negatívnym testom. Zatvorené zostanú detské kútiky.

Reštaurácie musia zostať zatvorené, no ubytovacie zariadenia môžu zatvoriť. Nesmú sa v nich používať reštaurácie či spoločné priestory. Ubytované môžu byť spolu osoby iba z jednej domácnosti a musia mať samostatné sociálne zariadenie. Negatívny test je povinný ako pre hostí tak pre zamestnancov.

Home-office bude už iba odporúčaný, no do práce budete potrebovať negatívny test.

Oslavy, večierky, svadby kary či konzumácia alkoholu na verejnosti zostanú zakázané. Obradov ako sobáš či krst sa aj naďalej bude môcť zúčastniť maximálne šesť osôb, pohreby majú výnimku.

Profesionálny šport bude povolený, no bez divákov a podľa špeciálnych usmernení. Povolenie rekreačného šport bude závisieť od jeho rizikovosti, maximálne však do 6 osôb.

Fitnescentrá, wellness či aquaparky musia zostať zatvorené. Múzeá, galérie či výstavné siene môžu organizovať iba individuálne prehliadky pre ľudí s negatívnym testom a s obmedzenou kapacitou jeden návštevník na 15 metrov štvorcových.

Takto by teda vyzerali zmeny od 19. apríla, ak by sa postupovalo podľa aktuálne platného covid automatu. Viackrát sa však už hovorilo o jeho pozmenení, a preto nie je vylúčené, že konečná podoba opatrení bude napokon iná.


BRATISLAVA/Michal Lukačovič

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti