Nová štúdia dlhého covidu: Vyše 30 percentám pacientov zistili viaceré psychické problémy

Predseda vlády Igor Matovič.
Zdroj: TASR/AP

Štúdia analyzovala zdravotné záznamy viac ako 230.000 pacientov, ktorí prekonali ochorenie COVID-19.

Jeden z troch ľudí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19, trpel ešte šesť mesiacov po vyliečení neurologickými alebo psychiatrickými ochoreniami.

Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na štúdiu zverejnenú v stredu vo vedeckom časopise The Lancet Psychiatry.

Štúdia analyzovala zdravotné záznamy viac ako 230.000 pacientov, ktorí prekonali ochorenie COVID-19.

Autori zistili, že 34 percentám z nich v priebehu šiestich mesiacov od vyliečenia diagnostikovali neurologické alebo psychiatrické ochorenie.

Pacienti s COVID-19 sú podľa autorov výrazne náchylnejší na neurologické ochorenia ako ľudia trpiaci inými infekciami dýchacích ciest.

Najčastejšími problémami boli úzkosť, ktorá sa vyskytla u 17 percent pacientov, a poruchy nálady (14 percent). U 13 percent pacientov išlo o prvý prípad výskytu problémov v oblasti duševného zdravia.

Experti takisto skúmali údaje viac ako 100.000 pacientov s chrípkou a viac ako 236.000 osôb s rôznymi infekciami dýchacích ciest.

Ľudia mali celkovo o 44 percent vyššie riziko výskytu neurologických a duševných ochorení po prekonaní covidu ako po chrípke a o 16 percent vyššie riziko ako tí, ktorí prekonali infekcie dýchacích ciest.

Riziko výskytu dlhodobých problémov bolo vyššie u pacientov, ktorí boli hospitalizovaní s ťažkým priebehom covidu.

Paul Harrison z Oxfordskej univerzity, ktorý bol jedným z hlavných autorov štúdie, povedal, že hoci je riziko rozvoja neurologických a duševných porúch u jednotlivcov nízke, celkový vplyv v rámci svetovej populácie môže byť „významný“. Mnohé z týchto ochorení sú podľa neho chronické.

PARÍŽ/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Psychika

Dôležité udalosti