Osud vakcín Sputnik V stále nie je jasný. Podľa Matoviča o ňu asi prídeme

Osud vakcín Sputnik V stále nie je jasný
Zdroj: TV Markíza,

Rozhodnúť má o ňom nový minister budúci týždeň.

Čo bude so Sputnikom V v slovenských mraziacich skladoch, stále nie je jasné. Už sa nečaká na Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Ten už konštatoval, že nemajú dostatok podkladov na prijatie záveru o účinnosti a bezpečnosti ruskej vakcíny. Rezort zdravotníctva vakcináciu zatiaľ nespúšťa, nový minister plánuje o ďalšom postupe rozhodnúť začiatkom budúceho týždňa.

Sputnik V už má výnimku na použitie, odkedy ju udelil dnes už bývalý minister zdravotníctva. Trvá do konca augusta. Čakalo sa na preverenie šarží ŠÚKL, ktoré avizovali na letisku pri vykladaní zásielky z Ruska.

ŠÚKL v utorok zverejnil, že závery nie je možné z ich strany prijať, a to vzhľadom na množstvo chýbajúcich údajov od výrobcu, nekonzistentnosť liekových foriem a nemožnosť vzájomne porovnávať šarže používané v rôznych štúdiách a krajinách.

Výlučne o ruskú vakcínu má na Slovensku záujem nezanedbateľná časť populácie. Minister zdravotníctva ešte nerozhodol, či ju pustia do obehu, no nevylučuje to. Podľa dostupných informácií je na Slovensku 200-tisíc dávok, čiže by ju mohlo získať 100-tisíc ľudí.

Viac sa o vakcíne dozviete z reportáže Martiny Törökovej.


Podľa Matoviča oň asi prídeme

Igor Matovič sa tiež vyjadril k vakcíne Sputnik V. Tá je podľa neho stále kameňom úrazu viacerých politikov, ktorí sa snažia o zabránenie jej aplikovania na trh. Ako sám uviedol, aj keď za ňu bojuje, je pravdepodobné, že o ňu prídeme.

„Rád by som vám napísal narovinu, aké svinstvá je niekto schopný pre dosiahnutie tohto špinavého cieľa páchať. Teraz však na to čas nie je - zatiaľ budem mlčať, ako týždne doteraz a sústredím sa na podstatu - zabrániť tomu, aby sme o Sputnik definitívne prišli. Čo je v tejto chvíli, bohužiaľ, najpravdepodobnejší scenár," uviedol Matovič vo svojom statuse.

ŠPINAVÁ HRA SO SPUTNIKOM Sputnikom dnes už vo veľkom očkujú vo viac ako 50 krajinách sveta ... len na Slovensku si s...

Uverejnil používateľ Igor Matovic Streda 7. apríla 2021

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.