Mladá vedkyňa (17) pomáhala vyvíjať test na COVID-19. Zuzana absolvovala prvú stáž, keď mala 14

Zuzana Hudáčová.
Zdroj: Teleráno

V Teleráne prezradila, prečo sa rozhodla ísť vedeckou cestou.

Iba 17-ročná vedkyňa Zuzana Hudáčová si na svoje konto pripisuje medzinárodné úspechy a chce skúmať, ako sa vyvíja ľudský mozog. Keď mala 14 rokov, vybrala sa na stáž na Masarykovu univerzitu, kde pomáhala pri výskume priamo v laboratóriu.

Počas štúdia na gymnáziu dostala šancu študovať v škótskom meste Dollar a vlani v lete pomáhala vyvíjať test na koronavírus v slovenskej firme, ktorú založil biochemik Pavol Čekan.

Prečo sa mladé dievča rozhodlo ísť vedeckou cestou? V rozhovore priznala, že celý život chcela hľadať odpovede na rôzne otázky. „Veda nie je o čítaní kníh, ale o posúvaní toho, čo vieme o svete. To ma vždy zaujímalo a veľmi skoro som si to uvedomila. Chcem byť jedným z ľudí, ktorí odpovedia na ešte nezodpovedané otázky,“ priznala v rozhovore v Teleráne.

Zuzana začala postupne oslovovať odborníkov nielen na Slovensku, ale aj v Česku. Podarilo sa jej to, v ústrety jej vyšla vedkyňa z brnianskej Masarykovej univerzity Dáša Bohačiaková, u ktorej absolvovala stáž.

Sama seba nehodnotí ako výnimočnú študentku, skôr za štandardnú a zvedavú. Podľa vlastných slov to, čo urobila, dokáže ktokoľvek, kto má dostatočnú vášeň pre vedu, bez ohľadu na vek.

Zdroj: TASR

Mesačnú spoluprácu s Čekanom a jeho tímom pri vývoji testu, ktorý je podobný RT-PCR testom, považuje za veľkú česť. „Naučilo ma to veľa ohľadom biochemického výskumu, veľmi ma to však posunulo aj ako vedkyňu. V tíme boli neskutoční odborníci, ktorí mi ukázali, ako mám ako vedkyňa rozmýšľať,“ zdôraznila.

Vo videu sa dozviete aj odpoveď na to, čo chce Zuzana ešte v živote dosiahnuť a aký ďalší nevídaný úspech sa jej podaril.

Teleráno sledujte aj v piatok od 6.00 h na Markíze.


BRATISLAVA/Teleráno, zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vedkyňa

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.